Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž VI. Hradčanské letní výtvarné a hudební slavnosti 2015

Do 12.9.2015 bude v Hradčanské galerii Josefa Kalouska, Hradčanské náměstí 12, Praha 1, přístupná skupinová výstava VI. ročníku Hradčanských letních výtvarných a hudebních slavností 2015.  Foto z představení: Přemysl Fialka.

Vystavují:
Josef Kalousek a jeho hosté:
Jana Kremanová, Ellen Jilemnická, Dobroslava Halata, Jan Vlček, Vladimír Borůvka, Iva Fialová a Lukáš Kadlec.

Tento rok jsme pro Vás připravili obrazy našich vynikajících autorů s lehkými letními tématy, za pozornost určitě stojí barevné abstraktní motivy Dobroslava Halaty, energické obrazy našeho nového hosta ak.mal. Ivy Fialové. Naším novým objevem pak je i Lukáš Kadlec,mladý absolvent a doktorand Vysokého učení technického v Praze.

Na vernisáži vystoupily se svým představením Angel-Y Vanda Hybnerová a Lucia Kašiarová (foto z představení: Přemysl Fialka) a zahrála také kapela Felixe Boreckého.

Hradčanská galerie slaví v roce 2015 20 let své výstavní činnosti. I když galerie funguje od roku 1992 , ve své dnešní podobě a s první profesionální výstavou začala v roce 1995. Od té doby galerie uspořádala množství výstav českých, slovenských i zahraničních současných autorů, nejenom ve svých prostorách , ale i například na Pražském Hradě v Mladotovém domě, či v Novoměstské radnici. Výstavy pořádá i v zahraničí. Spolupracovala s renomovanými teoretiky umění, jako je prof. František Dvořák, nebo Dr. Hlaváček, či Jan Assmann z Galerie Hlavního města Prahy. Jejím dlouhodobým partnerem je i Městská část Praha 1 , se kterou už 8 rok pořádá cyklus výstav o malostranských autorech – „ Malostranská setkávání „ , nebo Hradčanské hudebně – výtvarné slávnosti, kde se umění spojuje s divadlem, hudbou i literaturou.

V rámci cyklu „ Malostranská setkávání „ uspořadala komorní výstavu Jan Zrzavý a Malá  Strana, nebo Jiří Trnka a Malá Strana, vystavovali zde malíří jako Jiří Anderle, Karel Chaba, Svatopluk Sulek, Petr Šmaha, Jan Vlček, Jana Kremanová, Ivan Šnobl, skláří Jiří Šuhájek a Petr Larva, sochaří Ellen Jilemnícká, Zdeněk Krybus, malbu na hedvábí představila paní Fabíánová a mnozí další vynikající autoři, byla zde celá řada skupinových výstav i performancí.

Majitelem galerie je Josef Kalousek, sám malíř, který miluje středočeskou krajinu a je také členem Jednoty umělců výtvarných, s kterou také organizuje výstavy ve své galerii. Galerie spolupracuje s celou řadou fotografů, grafiků či je iniciátorkou dětských výstav a je pro nás velkou výzvou vystavit práce dětí z dobrých uměleckých škol a moci vidět další  uměleckou generaci na své cestě. Podpořili jsme tak mladé umělce, jako je Jakub Španěl, v té době už známý malíř, Zbyněk Havlín nebo Lukáš Kadlec. I když galerie vystavuje převážně autory mezi 50-90 lety, je pro ní výzvou mladé umění .  Její hlavní myšlenkou však zůstává, úcta k malířskému řemeslu, k malbě olejem, akvarelem či grafické a sochařské práci.

Galerie vždy byla zastánkyni malířství figurálního, pozitivního , avšak i expresívně živočišného. Vždy však zůstává u zážitku pro svého diváka a to zážitku, který diváka může posunout převážně k pozitivnímu vnímání světa, krasy života a jeho barevností.

S velkou pokorou, úctou ke svým autorům a spolupracovníkům, ale především  ke svým divákům , vstupuje galerie do dalšího desetiletí s novými plány i s novým elánem.

V Praze dne 15.7.2015                       Mgr. Světlana KalouskováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž VI. Hradčanské letní výtvarné a hudební slavnosti 2015