Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Veronika Psotková: Velké prádlo

8. 6.-30. 9. / Novoměstská radnice / Socha

Do 30.9.2015 bude na nádvoří Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/ 23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá sochařská výstava Veroniky Psotkové: Velké prádlo.

Výstava sochařky Veroniky Psotkové „VELKÉ PRÁDLO“ představí novou stejnojmennou sestavu drátěných plastik, které spolu s dalšími sochařskými objekty zabydlí nádvoří Novoměstské radnice. Výstava je koncipována ze tří sochařských celků, které spolu vytvářejí jemnou dějovou linku a současně představují různé přístupy autorčiny tvorby.

Námět celé expozice je výsledkem současného rozpoložení autorky ve tvůrčí a osobní rovině a prostor zde získávají každodenní fantazie ze života sochařky na „rodičovské dovolené“.
„Velké prádlo“ – ožívající „pohyblivé“ personifikované objekty jsou zde symbolem rutinního, leč potřebného očistného procesu.
Obří polštáře nádvoří zabydlují a vytváří z něj útulné odpočinkové místo „jako doma“ a na celou situaci dohlížejí dvě dívky sedící na římse a uzavírají tak pavlačovou proměnu nádvoří kulturní památky.

„Velké prádlo“ je figurální kompozice vytvořená z rabicového pletiva. Objekty jsou částečně transparentní sochařské kresby, které citlivě reagují na změnu světelných podmínek a podle úhlu pohledu se jejich tvar průsvitem rozpadá nebo naopak klouzáním světla po povrchu spojuje do plných objemů.

Tvorba Veroniky Psotkové (* 1981 v Opavě) je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její sochy odkazují jak na klasickou, tak současnou figurální tvorbu s vlivem popkultury. Témata jako estetika a autokorekce lidského těla stejně jako proměna kontextů a vzájemná komunikace soch v samotné instalaci patří k jejím stěžejním. Netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur pak tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci. Je absolventkou ateliéru sochařství Michala Gabriela (MgA., 2009) na FaVU VUT v Brně. Vystavuje v Čechách i v zahraničí.
V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun.

Výstava je součástí letního sochařského festivalu SCULPTURE LINE, který proběhne v ulicích Prahy od 10. června do 30. září 2015 a představí sochy různých forem a stylů od domácích i zahraničních tvůrců. Na každé zastávce sochařské trasy nabídne nový příběh i jiný úhel pohledu a přinese možnost vnímat město novýma očima.

www.sculptureline.cz
www.veronikapsotkova.netFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Veronika Psotková: Velké prádlo