Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Veronika Psotková: Beze strachu

Do 22. 5. 2024 je v Artium Bořislavka by KKCG, Evropská 866/71, Praha 6, zdarma přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Veroniky Psotkové: Beze strachu.

Výstava je otevřená denně od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, o víkendech pak od 13 do 18.

Komentovaná prohlídka s autorkou a kurátorkou: 14. 3. 2024 od 18:00.

Z průmyslového materiálu vytváří Veronika Psotková jemné sochy vznášející se v prostoru. Dráty pod jejíma rukama ožívají, dostávají tvary a stávají se bytostmi.
 
Představuje mimo jiné autorské cykly Kůže líná a Kluzká židle. Přímo pro prostor vznikl také několikametrový soubor soch s názvem Pilíř společnosti.
 
Jedná se o první výstavu v rámci cyklu Linie odvahy, která v roce 2024 představuje na Bořislavce ženské autorky. Každá z nich svou unikátní výtvarnou linií odvážně odhaluje své pocity a vyjadřuje se k tématům, které chce reflektovat, sdílet a o kterých chce vzbuzovat emoce.
 
Autorka Veronika Psotková k výstavě píše:
 
Na výstavě jsou vystaveny mé nejnovější práce, přičemž pár nejstarších je z roku 2020-21, ale vetší část je z posledních dvou let, 2022-24.
 
Nejnovější dva cykly děl – Kluzká židle a Kůže líná jsem zrealizovala díky dvěma projektům – výstavě BEZE STRACHU pro Bořislavku, ale také pro mou předchozí výstavu KŮŽE LÍNÁ v Galerii Desítky ve Vratislavicích nad Nisou (Děkuji Paulina Skavova:)
 
Pro Bořislavku jsem i díky kurátorce Alžbětě Krajčíkové mohla vytvořit site-specific objekt “Pilíř společnosti”, který v sobě kumuluje mé dlouhodobé představy o možné práci s figurální kompozicí, příběhy v jednotlivosti i celku a práci s architektonickými specifiky daného prostoru.
Velmi si této příležitosti cením.
 
“Výstavou provází téma tlaku na jednotlivce, ať už vlastního očekávání nebo společnosti jako celku a jeho zvládání. Psotková na výstavě představuje mimo jiné výrazné autorské cykly Kůže líná a Kluzká židle. Dominantním objektem je ale především Pilíř společnosti, který je unikátním představením autorčiných figurálních site-specific kompozic, které dotváří přímo na konkrétním místě.”


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Veronika Psotková: Beze strachu