Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Veronika Bromová: Napojení chaosu

1. 4.-11. 5. / Galerie Belária / Instalace

Do 11.5.2015 bude v galerii Belária, Pod Belárií 784/2, Praha 4 – Modřany, 1.patro, přístupná výstava Veroniky Bromové: Napojení chaosu. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Háta Hlavatá.

Vernisáž zahájila rituální performance skupiny Sirény z Titanu, inspirovaná aztéckou kosmologií a pohanskými přírodními rituály.

Otevřeno po – pá od 10 do 18 hod. po předchozí telefonické domluvě na čísle 602 735 157.

Text Leszeka Wojaczeka o Veronice Bromové:

Veronika Bromová (1966) žije napůl v Praze, kde vede atelier Nová Média 2 na AVU a napůl na Vysočině, kde se svým přítelem obhospodařuje jeho farmu Chaos, jejíž prostředí se ji stává hlavním inspiračním zdrojem.
Pohybuje se na zvláštní hraně mezi novými technologiemi, které rozhýbávají svět extrémně rychlým způsobem a snaží se zároveň žít archetypální život tradičního farmaření. Její myšlenky se více a více zaobírají věcmi žití života v souladu s přírodou,…nacházení a udržovaní rovnováhy, harmonie a stability ve světě rozkymáceném eknomickými a přírodními extrémy.
V současné práci se blíží více realitě taková jaká je. Ohmatává si materiál dřeva, těla stromů, která jsou s těly lidskými spjata od nepaměti, spřízněné bytosti. V truhlářské dílně svého přítele Ivana Šreka se učí těla stromů opracovávat. Tato práce v sobě sama o sobě nese terapeutickou a meditativní rovinu a to je poloha, kterou vyhledává.
Vytváří objekty, které s tělem mohou koexistovat, být s ním v interakci,…doplňovat ho, stát se jeho prodloužením nebo prostě splynout. V tomto ještě rozpracovaném souboru objektů se objevují dřevěné pahýly, penisy, úseče a klece.
Balancování, držení stability a rovnováhy jak se o to pokouší ve svých videoperformancích je pro ni symbolem zachování rovnováhy a tedy i zdraví a života na naší planetě Zemi. V práci Rehabilitace se Bromová pokouší zapojit do rituálů léčení sama sebe, ale i planety a universa jako jednoho celku. Veronika Bromová u nás jako jedna z prvních začala pracovat s digitálně manipulovanou fotografií a bez zábran se vyjadřovala k ženské problematice. A také jako dosud nejmladší umělkyně reprezentovala v roce 1999 Českou republiku na Benátském bienále.
Text: Leszek Wojaczek na http://galerie.kzvalmez.cz/

Stránky Veroniky Bromové: www.veronikabromova.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Veronika Bromová: Napojení chaosu