Vernisáž Věra Kubík Kdolská, Alena Kdolská – obrazy a Pavel Zouhar – sochy
Do 29.2.2020 bude v Galerii Nadace ABF, Václavské náměstí 31, Praha 1, (vzadu v průjezdu) přístupná zajímavá výstava Věra Kubík Kdolská, Alena Kdolská – obrazy a Pavel Zouhar – sochy.
Malířka Věra KUBÍK – Kdolská se narodila v Olomouci a do svých 18 let žila v Bludově. Již na tehdejší ZDŠ projevovala zájem o kreslení a modelování. Její zájem byl posílen skutečností, že se mohla seznamovat a obdivovat bludovského rodáka a významného českého malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara.Autor je v povědomí jako malíř, ale proslul zejména jako první ilustrátor knihy Boženy Němcové „Babička“
Po studiu na výtvarných školách v Bruntále a v Olomouci, kde si osvojila řadu výtvarných technik, našla uplatnění ve známém pražském podniku Umělecká řemesla. V tamní sklářské dílně se věnovala především malbě, sklomalbě a mozaice.
Realizovala řadu výtvarných návrhů známých umělců, jako byli prof. Karel Svolinský a prof. Cyril Bouda. Podílela se na rekonstrukce uměleckých děl a památkových objektů v celé tehdejší Československé republice.
Postupně se sytematicky věnovala vlastní malířské tvorbě. Od počátku byla ovlivněna především realistickými tendencemi v tradici českého výtvarného umění i když se poučovala i z tvorby starších, především holandských autorů. Těžištěm její malby se stalo zobrazení české krajiny. Její výstavy, ale vždy obsahovaly i náměty květin, portrétů a zátiší.
V posledních letech se její pozornost soustředila na zobrazení krajiny Šumavy, zejména kolem Vimperka, kde tráví značnou část roku, okolí Boubínského lesa a řeky Vydry, nebo okolí Strakonic. Tato místa jsou pro ni nevyčerpatelným zdrojem námětů. Zpracovává je s romantických nádechem, v sytých svěžích barvách, se zdůrazněním nálad, toho kterého období roku nebo dne a světelných proměn daného okamžiku.
Část její tvorby posledních let je věnována také námětům pražským. Zejména zobrazení okolí Pražského hradu a Malé strany.
Malířka často vystavuje i v zahraničí kupříkladu v SRN, Rakousku, Švýcarsku… Její obrazy jsou v rukou sběratelů například i v USA a Japonsku
…..
Alena RE VINCO Kdolská
Hloubavá duše, která svět vidí zcela jinýma očima. Tvorba obrazů, jenž promlouvají samy za sebe. A především matka dětí. Dětí, které ji inspirovaly na cestě seberealizace, tvorby a vlastního nitra. RE VINCO, to znamená PŘEKONAT. Znamená to zapudit staré, začít znovu, vstát a žít dál.
Nový den je vždy nový začátek pro to, udělat něco lépe než předchozí den. Stát na pomezí dětství a dospělosti, hledět na svět dvojím metrem. Nezapomenout jaké to bylo být dítětem a nechápat dospělé, ohlédnout se v dospělosti do dětství a vcítit se do představ a fantazií, idealizace světa. Život vidíme ve třech fázích, leckdy ty předchozí ale zapomínáme.
…..
Ve tvorbě Pavla Zouhara je znát inspirace dílem Alberta Giacomettiho, kterým se inspiroval i Olbram Zoubek.
Pavel Zouhar promítá ve vlastním pojetí zejména figurální plastiky, námětem jsou lidské postavy a jejich různé variace.
Uměleckému ztvárnění ze šedé litiny se věnuje od roku 2005, kdy využil svých dlouholetých zkušeností se slévárenskou výrobou. Litina díky vyššímu obsahu uhlíku není kujná, proto se na rozdíl od klasické oceli neohne.
Výroba a odlévání plastiky z litiny vyžaduje rozsáhlé znalosti v oboru lití tohoto kovu. Při výrobě svých děl nepoužívá jen běžné technologie odlévání, ale zcela originální metody, které zaručuji jedinečnost a hlavně originalitu. Své plastiky tvoří od prvotního modelu pro licí formu, přes cizelování a povrchovou úpravu……….LITINA S TRADICÍ OD ROKU 1911