Vernisáž Věra Krumphanzlová a Teodor Buzu: Černá bílá barevná
Do 4.1.2019 bude ve všední dny 8 – 17 ve foyer Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Senovážné náměstí 9, Praha 1, přístupná výstava obrazů Věra Krumphanzlová a Teodor Buzu: Černá bílá barevná.
Věra Krumphanzlová
akademická malířka
členka Unie výtvarných umělců
Narozena v Praze.
Na přelomu 70. let vystudovala v Železném Brodě Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou (SUPŠS) a v Praze Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (VŠUP). Studovala kaligrafii (nauka o písmu) a sumii (nauka o japonské tušové malbě) na Japonské ambasádě a v Japonsko-české společnosti v Praze.
Podílela se na Česko-francouzském celovečerním kresleném filmu „Divoká planeta„, pracovala v rozhlase, v televizi (Malé televizní kabarety, Zpívánky, Studia mladých…) jako výtvarná redaktorka a kmenová ilustrátorka několika deníků a časopisů(např. Sluníčko, ABC, Ohníček, Lidová demokracie, Naše rodina, Mladá fronta), ilustrovala cca 35 knih a učebnic (Fortuna, Státní pedagogické nakladatelství, Sinus, Albatros, Portál, Bílý slon, Melantrich, Nava, Atelier Dokument, Parta atd.), navrhla přes 100 obalů na CD a MC (Suprapon, Bonton, Audiostory), loga, plakáty(Albatros, Filmové studio Barrandov, Triáda, Chiquita, školy a další instituce atp…)
V roce 1996 – 2000 pracovala jako kurátorka a vedoucí galerie Chodovské tvrze v Praze, kde se podílela na realizaci cca 80 výstav významých českých i zahraničních umělců, inspirovala a realizovala mnoho kulturních projektů (Křižíkovy pavilony – Pohádka, Chodovská tvrz – Romské etnikum v kultuře, Jak se dívat na obrazy, atd…)
V letech 2000 – 2008 jako architekt, manager a autor mnoha výstavních projektů pro Magistrát hl. m. Prahy, pro Ministerstvo školství ČR(např. Schola pragensis) a Dům národnostních menšin(Etnika v kultuře), Portheimka (Prolínání 1, Prolínání 2), KK Poštovka do roku 2015 (cca 70 výstav současného umění).
V roce 1999 získala mezinárodní ocenění za grafickou tvorbu a absolvovala měsíční stáž ve Francii.
Koncem roku 2009 získala nadační stipendium a absovovala měsíční stáž v atelieru francouzského malíře Jeana Miotte v Provence (Pignans). V srpnu roku 2010 absolvovala v Polsku III. SPOTKAŃ ARTYSTYCZNYCH CZARNY PIEC 2010 a posléze i roku 2014 VIII. SPOTKAŃ ARTYSTYCZNYCH CZARNY PIEC 2014. Realizovala cca 160 samostatných výstav.
Galerie, muzea a soukromé sbírky mají ve svém majetku její grafickou tvorbu (litografie, suchá jehla, serigrafie) a malířskou tvorbu (olejomalba, pastel, akryl): (nejvýznamější*) *(Německo) Berlín, Mnichov, Cham, Furth im Wald, Regensburg, *Praha (Národní galerie, Komerční banka, PRE, Corso,… mnohá muzea v ČR), *(Holandsko) Amsterdam, Haarlem, *(USA) New York, *(Velká Británie) Oxford, *(Japonsko) Nagasaki, Tokio, *(Francie) Nancy, Paříž, *(Itálie) Arezzo, *(Švýcarsko) Ženeva…
Ocenění: 1980 – Čs. Spisovatel Praha – zvláštní cena za ilustrace (Jakub Arbes – Romaneto), 1988 – Ex libris – Nancy Francie – zvláštní cena, 1998 – 2. cena Arezzo – Itálie – drobná grafika, Nagasaki – Japonsko – světová grafika, 1999 galerie Dorothea – SNR – grafika, od roku 1999 až 2009 pravidelná účast na výběrové mezinárodní výstavě Nejlepší grafika roku, Vltavotýnské výtvarné dvorky od roku 20010 -2015, Znojmo Znovín – Loucký klášter, trvalá expozice – od roku 2008 – 2015.
V roce 2014 získala Cenu Prahy 11.
Žije a pracuje v Praze.
Teodor Buzu
Narozen: 3.5.1960, Dräsliceni, Moldavsko
Studia: Akademie umění a designu (1980-1985), prof. Oleg Veklenko (Ukrajina)
Členství: Asociace Jihočeských výtvarníků, skupina Die Neuen Milben (Rakousko), Nové sdružení pražských umělců, Uniunea Artistilor Plastici din Republica Moldova (Moldavsko)
Bydliště: Kostnická 158, 390 01 Tábor, Česká republika
Kontakt: +420 775 199 915, e-mail: teobuzu@centrum.cz www.teodorbuzu.com
Zastoupení:
Novohradská galerie Lučenec, Trienále akvarelu, Slovensko
The first international print biennial Maastricht 1993, Holandsko
Union Kharkov art muzeum international exhibition of grafic art and poster „ 4th block“ , Ukrajina
Muzeum moderného umenia rodiny Warholcov, Medzilaborce, Slovensko
Rumunské velvyslanectví v Praze
Museo civico di grafica, Brunico, Italie
Muzeum umění Benešov, Česká republika
Národní Galerie, Chişinău, Moldavsko
Městské Muzeum a Galerie Břeclav, Česká republika
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka, Rokycany, Česká republika
Muzeul Ţării Oaşului, Negreşti Oaş, Rumunsko
Ceny:
Rumunský státný řád „ COMANDOR”, 2003
Hlavní cena mezinárodní výtvarné soutěže, Passau, 2004,Německo
Cena Intersalonu AJV, České Budějovice, 2004, Česká republika
Cena města Tabor za rok 2004 za významný podíl na zviditelnění města Tábor a podíl na výchově mladé genrace k výtvarnému cítění, Česká republika
Cena „ In recognition of outstanding creative excelence ”, Dubaj, 2005, Spojené arabské emiráty
Cena časopisu Literatura şi Arta za výtvarné umění, 2006, Moldavsko
Diplom za ilustraci knihy Legenda Luceafărului – Mezinárodní salon knihy Chişinău, 2009, Moldavsko
Zučastnil se 93 kolektivních a uspořádal 61 autorských výstav
http://www.teodorbuzu.com/