Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž venkovní výstavy Obrazy žárem

Pouze do 17.4.2017 bude na Piazettě Národního Divadla, Národní 4, Praha 1, přístupná (nonstop) zajímavá skupinová výstava Obrazy žárem.
Výstava Obrazy žárem představuje retrospektivní pohled na výsledky ostravského symposia Smalt Art. Od roku 2006 jsou do ostravských Vítkovic zváni přední čeští výtvarníci, aby změřili své schopnosti s technikou smaltování. Vítkovická smaltovna je v tomto ohledu zcela výjimečným místem. Díky schopnosti zpracovávat i monumentální formáty, vytvořila smaltovna perfektní prostředí pro volnou autorskou tvorbu. Vybrat jednotlivé kusy z depozitu nebyl úkol jednoduchý – sbírka obsahuje kolem 1000 kusu artefaktů. Naším cílem bylo vybrat práce tak, abychom zdůraznili především formální různost a množství přístupů, jichž jednotliví umělci užili k uchopení takto specifické technologie. Materiál jakoby si sám žádal od některých autorů pohled do sveho subatomárního nitra. Syrové abstrakce a pohledy do tekutých vesmírů barev a hmot na sebe s překvapivou lehkostí berou podobu smaltového plechu. Zcela opačnou polohu však představuje střízlivý přístup plošné malby, nechávajíc naplno vyznít svěží glasurní podstatu smaltových barev. U některých autorů se zdá změna techniky jako zcela druhořadý problém. Se suverénní jistotou se pouští do složitých námětů. Nepřehlédnutelná je i podoba grafická. Zde můžeme sledovat prchavý moment stříkaneho smaltu s něžným gradientem a vniřním světlem. Monumentální dimenze zpracovaných formátů vyznívají na piazzetě Národního divadla jako vzdálené echo surové reality Vítkovic, avšak s duší plnou barev a imaginace. Jsme přesvědčeni, že právě exteriér a dialog s architekturou jsou pro tuto kolekci vhodným působištěm.

vystavení autoři:

Magdaléna Jetelová
Tomáš Císařovský
Viktor Frešo
Andrej Dúbravský
Lubomír Typlt
Daniel Balabán
Veronika Holcová
Daniel Kreibich
Martin Kuriš
Petr Hábl
Pavel Opočenský
Michael Rittstein
Jana Vojnárová
Lukáš Miffek
David Krňanský
Boris Jirků
Jan Vytiska
Irena Jůzová
Petr Nikl

kurátor: Adam Kafka

pořádá: The Chemistry Gallery, advokátní kancelář Badokh, Vítkovice Machinery Group a Národní divadlo v Praze

Na vernisáži zahrála: Yvonne Sanchez s kapelou.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž venkovní výstavy Obrazy žárem