Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž venkovní panelové výstavy Karel IV. Jaký byl ?

Do 26.6.2016 bude na náměstí Kampa, Praha 1 (u Karlova mostu) zdarma přístupná venkovní panelová výstava Karel IV. Jaký byl ?

Římský císař a český král, jak ho možná neznáte – právě tak se ukáže Karel IV. na venkovní velkoformátové expozici na pražské Kampě. Výstava Karel IV. Jaký byl? ukáže co možná nejpřesnější rekonstrukci panovníkova obličeje i obrazové a textové materiály z jeho doby. Vůbec poprvé také nezvěstnou zakládací listinu Univerzity Karlovy na barevné fotografii. Připomene tak významné výročí 700 let od narození jednoho z nejpozoruhodnějších vladařů středověku. Pořadatelem výstavy, která potrvá do 25. května, je společnost Medialogue, spolupořadatelem je Hlavní město Praha a partnerem je Univerzita Karlova.

Venkovní expozice oslaví největšího českého panovníka a přiblíží osobnost Karla IV. na velkoformátových panelech.
Pražská Kampa připomene významné výročí 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. Kolemjdoucí se mohou v mysli zatoulat do vrcholného středověku a prostřednictvím textů z dobových zpráv i vyobrazení panovníka na velkoformátových panelech nahlédnout do života jednoho z nejpozoruhodnějších vladařů doby. Expozici s názvem „Karel IV. Jaký byl?“ vytváří devatenáct panelů s portréty panovníka a dalšími dokumenty. Obsahuje také úryvky zpráv o něm i z jeho vlastních textů. Ukáže tak, jak se viděl on sám i jak ho viděli jeho současníci. Expozice se soustředí nejen na fyzickou podobu Karla IV., ale i na vystižení jeho vnitřního světa. K vidění bude mimořádný výběr jeho portrétů v nadživotní velikosti.
Sledujte pokus o přesnou rekonstrukci panovníkova obličeje po čtyřiceti letech! Na základě průzkumu z roku 1976, kdy přední český badatel prof. MUDr. Emanuel Vlček zdokumentoval ostatky císaře, vznikly pro potřeby výstavy dvě srovnávací studie, umožňující porovnání dobových portrétů a kosterních pozůstatků. Díky tomu vznikly dvě kresby s rekonstruovanou podobou Karla IV.
Ztracená zakládací listina Univerzity Karlovy poprvé ožívá barvami a v nadživotní velikosti. K vidění je historická fotografie z černobílého negativu z roku 1935, dnes nezvěstné zakládací listiny Univerzity Karlovy. Díky moderním technologiím se jí podařilo vrátit zpět barvy.
Díky fotografiím umístěným na devatenácti panelech, které jsou v noci nasvícené, si prohlédne divák krásu mistrně propracovaných detailů historických artefaktů, které zhotovili umělci téměř před sedmi sty lety.

Autorem fotografií je Martin Frouz.

Výstavu zaštítil radní pro kulturu Jan Wolf.

Při slavnostní vernisáži promluvili prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor University Karlovy, ředitel Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců, radní Prahy 1 Jan Wolf a organizátorka a producentka výstavy Olga Menzelová.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž venkovní panelové výstavy Karel IV. Jaký byl ?