Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Zednáři – Století českých zednářů

26. 9.-26. 11. / Novoměstská radnice / Historie

Do 26. 11. 2023 je v Galerii Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá a rozsáhlá výstava Zednáři – Století českých zednářů.

Zednářská Veliká Lóže České republiky (VLČR) letos slaví 100. výročí svého založení. K této příležitosti se její členové rozhodli uspořádat výstavu Zednáři s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů a seznámit na ní veřejnost podrobněji se svou historií i současnou činností. Součástí expozice bude i rekonstrukce za války zničené instalace Alfonse Muchy nazvané Poslední dílo. Výstava se koná v Novoměstské radnici v Praze od 27. září do 26. listopadu 2023. 

Seriózní gentlemani v černých oblecích, kteří si předávají tajemná znamení a při chatrném osvětlení plamenů svící bádají nad skrytými mysterii, úzkostlivě přitom střežíce svoji identitu… To je romantický obrázek svobodného zednáře. České, resp. československé zednářství je v naší společnosti hluboce zakořeněno již celé jedno století. Za tu dobu překlenulo mnohé propasti, odolalo tlaku hnědé i rudé totality. Stále čerpá ze své bohaté historie, je aktivní v přítomnosti a s důvěrou hledí k budoucnosti. Čeští zednáři jsou bytostmi z masa a kostí, jsou živými lidmi se vším, co je člověku vlastní. A mohou si také dovolit, alespoň jednou za sto let, poodhrnout cíp opony a dát do svého světa na okamžik nahlédnout i ostatním,“ říká k výročí současný Velmistr Řádu Petr Komárek. 

Veliká Lóže České republiky (www.vlcr.cz), v jejímž čele Velmistr stojí, je největší zednářskou jurisdikcí, svazem lóží, u nás. Počet jejích členů nedávno překročil 600. Je zednářskou organizací, která patří k hlavnímu proudu světového zednářství a udržuje přátelské styky se Spojenou Velikou Lóží Anglie. Taková obedience může být podle těchto pravidel na daném území pouze jedna. Navíc se vzájemně uznává s více než 200 Velikými Lóžemi po celém světě.

V rozsáhlé expozici poprvé představí všech svých 28 aktivních lóží z celé České republiky jejich bohatou historii a významné osobnosti jednotlivých lóží. Kromě Prahy působí lóže v Brně, Ostravě, Plzni, Mariánských Lázních, Hradci Králové, Olomouci, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Lóže pracují vedle češtiny v pěti dalších jazycích, jsou to němčina, angličtina, francouzština, italština a od roku 2022 také španělština. I z tohoto důvodu je výstava dvojjazyčná, veškeré informace a popisky jsou uvedeny v českém a anglickém jazyce.

„Expozice prezentuje autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny. Místnost, ve které se scházejí zednářské lóže k rituálním pracím, je připravena co nejvíce autenticky včetně zednářských symbolů a předmětů, jako je originál vitráže „Měsíc, Delta, Slunce“. Zároveň bude možné nahlédnout do “komůrky rozjímání”, malé místnosti, kde se uchazeč o vstup do řádu připravuje na své zasvěcení,“ uvedl kurátor výstavy Jan Dvořák. 

Představeny budou i další „vyšší“ či „vedlejší“ stupně, které se souhlasem VLČR působí na našem území. Konkrétně se jedná o Skotský Ritus Starý a Přijatý (www.scottishrite.cz), skotskou Kapitulu Královské Klenby, Starý a Primitivní Ritus Memphis a Misraim a Francouzskou Kapitulu.  

Expozice informuje také o slovenském zednářství, neboť slovenské lóže byly až do založení samostatné Veliké Lóže Slovenska (www.vls.sk) v roce 2009 součástí VLČR.

VLČR je přímou pokračovatelkou Národní Veliké Lóže Československé (NVLČs), založené v roce 1923. Od tohoto roku je také mezinárodně uznávaná kontinuita její existence. Hlásí se rovněž k tradici německé Veliké Lóže „Lessing u tří prstenů“ („Lessing zu den drei Ringen“), která působila na území Československa až do roku 1938. Třetí tradicí, na niž VLČR navazuje, jsou české a moravské zednářské lóže 18. století. Nešlo o vývoj kontinuální, ale pravidelně přerušovaný kvůli nesouhlasu panovníků a přímým zákazům ze strany nacistického a komunistického režimu.

Z individuálního pohledu českého svobodného zednáře bylo založení Veliké Lóže roku 1923 významným milníkem na cestě k upevnění jedinečného, osvícenského Řádu v domácím prostředí. O sto let později nám výroční rok 2023 nejen dokazuje, že započatá cesta byla úspěšná, ale stává se především smělým pozváním do dalšího století společného naplňování humanistických vizí a výzev současnosti. Svobodné zednářství má dobrou perspektivu,“ dodává Velmistr Petr Komárek.

Výstavu zednáři připravili ve spolupráci s Novoměstskou radnicí (NR) v Praze, v jejíž sedmi sálech galerie a suterénních gotických prostorách se koná. „Novoměstská radnice s radostí hostí výstavu ke 100. výročí založení Veliké Lóže České republiky už proto, že již historicky se toto místo s příběhem zednářů protíná alespoň v symbolické rovině. Nádherná gotická klenba Mázhausu Novoměstské radnice totiž odkazuje na umění středověkých kamenických hutí, ke kterým se pak vztahuje zednářská symbolika jako taková,“ doplňuje ředitel radnice, Albert Kubišta.

Více najdete na www.100vlcr.cz/press a www.nrpraha.cz/program/1284/zednari



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Zednáři – Století českých zednářů