Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce

Do 8. 1. 2023 bude ve Veletržním paláci Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, v 1.patře přístupná velmi zajímavá, krásná a rozsáhlá retrospektivní výstava V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce.

Co vedlo na přelomu 19. a 20. století malíře Jana Preislera, Karla Hlaváčka, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu představuje příběh kouře v podobiznách českých a evropských umělců od baroka po meziválečné umění. Zaměřuje se především na přelom 19. a 20. století i na období avantgard, ve kterých bylo utváření identity moderního tvůrce živou otázkou.

Na pozadí tehdejších názorů na kouření, značně odlišných od těch dnešních, výstava dokládá, jak se moderní umělec svým kuřáckým gestem vyhraňoval proti stávajícím společenským pravidlům. Cigareta byla symbolem bohémského života, dandyovské rafinovanosti, dekadentní neurastenie i umělecké revolty. Kouření vyvolávalo stav přemýšlení a snění, symbolizovalo obrat umělce do světa snů a představ.

Na výstavě je zastoupeno kolem dvou set děl, vedle soch, obrazů, grafik a kreseb také fotografie a užité umění. Exponáty ze sbírek Národní galerie Praha, včetně autorů jako Pablo Picasso či Edgar Degas doplňují zápůjčky z českých sbírkových institucí a soukromých sbírek i významné zápůjčky ze zahraničí, například z Musée d’Orsay v Paříži, Munch Musea v Oslu a dalších. Návštěvníci tak spatří díla Édouarda Maneta, Pierra Bonnarda či Edvarda Muncha, která jsou zčásti v České republice k vidění vůbec poprvé.

Výstava V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce se koná v 1. patře Veletržního paláce do 8. ledna 2023 a její kurátorkou je Petra Kolářová. Doprovodí ji série přednášek odborníků, díky nimž se dozvíte více o umělecké bohémě, o ženách v kavárně, či o motivu kouře, mlhy a páry ve vizuálním umění. K výstavě vychází stručný průvodce i obsáhlý obrazový katalog v české a anglické verzi.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce