Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Rony Plesl

Do 31.10.2016 bude v Královském letohrádku na Pražském hradě, Praha 1, v obou patrech, přístupná krásná, rozsáhlá a zajímavá výstava Ronyho Plesla.

Návštěvníci si budou moci v renesančním interiéru letohrádku prohlédnout kolem dvou set skleněných objektů, které překvapí svým rozsahem a různorodostí. K vidění zde bude jedinečná retrospektiva limitovaných designových objektů, designů pro průmysl a svítidel, spolu s nejnovějšími skleněnými plastikami.

Jedná se o vůbec první velkou retrospektivní výstavu Ronyho Plesla. Její myšlenkou je seznámit veřejnost s dokonalým řemeslným zpracováním a ojedinělým pohledem na současné české sklo, kde se autor nebrání kombinaci různorodých materiálů a neotřelých forem s velkým respektem k historickému kontextu.

Výstava představí unikátní soubor skleněných objektů předního českého výtvarníka a designéra Ronyho Plesla. Návštěvníci budou moci nahlédnout do dvou sfér výtvarníkovy tvorby. Expozice v přízemí letohrádku je věnována duchovnější, intimnější poloze tvorby, kde jsou nainstalovány zbrusu nové tavené plastiky, v nichž se autor vrací ke svým sochařským začátkům: „Chtěl jsem být sochařem, byla to pro mě asi ta ideální představa spojení těla a ducha. Fascinovala mě ta aktivní fyzická práce. To, že jsem se stal designérem, byla spíše náhoda. Design mám hodně rád, ale tím, že dnes opět směřuji více k volnému umění, tak si pořád uchovávám při životě ten můj odvěký sen být osobitým umělcem.”

Vztah k designu a sériové výrobě autor nezapře. Ve tvarech inspirovaných plastovými tácky na maso se zabývá konzumem i otázkou prezentace současného designu a umění obecně. Architektura letohrádku, natolik netypická pro české prostředí, se tak stává pozadím pro epické příběhy ve skle, které autor ve svých objektech velmi často rozehrává. Neotřelé formy skleněných objektů a kombinace různorodých materiálů okouzlí diváka dokonalým řemeslným zpracováním i velkým respektem k historickému kontextu. „Plesl pracuje se sklem jako sochař tesá do kamene a malíř pokládá vrstvy barev na plátno, používá jak čistě formální výtvarné postupy, tak i širší společenské a historické souvislosti, a vytváří svět, kde konfrontuje své sny s podstatou a nedokonalostí současného světa,“ uvádí Adam Štěch, kurátor výstavy.

Zatímco přízemí je věnováno duchovní poloze výtvarníkovy tvorby, v prvním patře hledá odpovědi na rozmanité výtvarné a životní postoje prostřednictvím své vlastní retrospektivy. V této části expozice se plastiky a design prolínají s průmyslově vyráběnými produkty a vytvářejí bohatou koláž vlivů a souvislostí. Rytmická kompozice instalace v podání architektonického dua Vasku & Klug dá vyniknout rozsáhlosti a rozmanitosti autorovy tvorby. V jednom sále tak divák najde vedle sebe džbánek Pilsner Urquell, sklenice pro Staropramen a Budějovický Budvar, vzešlé z dlouhodobého partnerství s koncernem Sahm, Red Dot Award oceněnou sklenici Cleveland či ikonické vázy Uovo nebo designy pro Moser a nejstarší světovou sklárnu Barovier & Toso. Celá instalace vrcholí monumentální historizující postelí se zavěšenými lustry Král a Královna vytvořené pro značku Preciosa, symbolizujícími mužský a ženský princip.

http://www.ronyplesl.com



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Rony Plesl