Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Ralpha Gibsona

23. 6.-11. 9. / Leica Gallery / Fotografie

Do 11. 9. 2022 je v Leica gallery, Školská 28, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava fotografií Ralpha Gibsona.

Ralph Gibson (*1939) se narodil v Los Angeles a fotografovat se naučil v americkém námořnictvu, v letech 1960-1962 studoval na San Francisco Art Institute. Působil jako asistent Dorothey Langeové a Roberta Franka a stojí za založením nakladatelství Lustrum Press.

Po přestěhování do New Yorku v roce 1966 chvíli pracoval pro agenturu Magnum, avšak nepřilnul ke komerční fotografii a namísto toho hledal vlastní vizuální jazyk. Od dokumentu a sociální fotografie se přesunul k surrealistickým snímkům a následně vlastním nákladem vydal svou první knihu The Somnambulist (1970). V nakladatelství Lustrum Press pak vydal mnoho dalších knih a jeho fotografie se staly inspirací řadě fotografů.

Značka Leica ho fotografickým životem provází již 60 let, první fotoaparát, model M2 musel pracně splácet. Zároveň mu však pomohl formovat jeho fotografickou vizi, která se přetavila ve svébytné dílo plné jasných, grafických a dokonale komponovaných snímků, které nesou jasný rukopis. Fotografie působí abstraktně, ale realita v nich je stále rozpoznatelná. Kromě objektů, surrealistických kompozic a pouličních scén najdeme v jeho díle také mnoho aktů. Gibson zůstal analogu věrný až do roku 2013, kdy vyzkoušel Leicu Monochrom.

Během svého života získal několik ocenění, včetně Leica Medal of Excellence (1988)francouzského národního řádu Čestné legie nebo Leica fotografie roku 2021, a jeho snímky jsou k vidění ve významných soukromých i muzejních sbírkách. Za své mnohovrstevnaté dílo je nyní uveden do Leica Camera Síně slávy.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Ralpha Gibsona