Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy KVĚTY 2018 – Stoletý příběh

7. 11.-30. 11. / Topičův salon / Design

Do 30.11.2018 bude v Topičově salonu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná velmi zajímavá, krásná a rozsáhlá výstava KVĚTY 2018 – Stoletý příběh.

NEJVĚTŠÍ VÝSTAVA PORCELÁNU VÝZNAMNÝCH ČESKÝCH UMĚLCŮ
Seznámíte se s více než stem unikátních autorských porcelánových originálů vytvořených předními výtvarníky a umělci k příležitosti 100letého výročí republiky.

Na výstavě se seznámíte s díly těchto umělců:
Vlastimil Elšík, Kurt Gebauer, Bohumír Gemrot, Boris Jirků, Jitka Kantová, Adam Kašpar, Richard Kočí, Jiří Kožíšek, Helena Kroftová-Leisztner, Milan Kunc, Luna, Olga Maler-Kunc, Martin Němec, Boris Nosek, Pavel Opočenský, Jan Paul, Pavel Piekar, Jan Pištek, J.S., Martin Salajka, Rumen Sazdov, Laco Sorokác, Klára Stodolová, Eva Synková, Jana Šárová, Jan Tichý.

Více než dvě desítky renomovaných českých umělců a rovněž umělců působících v České republice podlehly kouzlu malby na porcelán a u příležitosti stého výročí československého státu vytvořily více než 100 kusů velkých porcelánových originálů včetně vlastních triptychů květ.

Projekt dále pokračuje ve stejném duchu po celý rok 2019 pod dovětkem „100+1“, kdy celou výstavu doplní další významná díla. Díla budou vystavena na přelomu října a listopadu roku 2019 v galerii v Praze a v Brně. Poté naváže série výstav v dalších českých městech i v zahraničí.

Tento projekt je unikátní příležitostí pro propagaci českého porcelánu i jeho výrobců.

Český porcelán přes 200 let reprezentuje naši republiku po celém světě, vyniká svou kvalitou, větší tvrdostí a sněhobílou barvou.

PORCELÁNOVÉ KVĚTY tvoří triptych tří objektů – dohromady jeden celek.

  • Váza stylizující poupě či mladý květ o výšce 30 cm
  • Hluboká mísa na ikebanu o průměru 50 cm stylizující rozkvetlý květ
  • Veliká mělká mísa formátu 70 cm × 50 cm připomínající list či křišťálovou studánku, z níž oba květy vyrůstají.

Květy budou vyrobené pomocí autorské originální techniky ručního prořezu akademického malíře Borise Noska.

Boris Nosek se věnuje tvorbě uměleckého porcelánu přes 30 let a díky svým zkušenostem je odborným garantem a lektorem celého projektu.

Raritu celé výstavy představují porcelánové originály s díly již nežijících autorů

Na porcelánových květech tak ožívají dopisy prezidenta Václava Havla z vězení Vladimíru Holanovi, Josefu Škvoreckému a hlavně jeho manželce Olze Havlové. Zajímavé jsou i hovory s T. G. Masarykem od Karla Čapka, rukopis Ladislava Vančury s úryvky z díla Markéta Lazarová a citace z románu Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška s ilustracemi Josefa Lady.

VZNIKNE DLOUHÁ ŘADA ORIGINÁLNÍCH DĚL VZPOMÍNAJÍCÍ NA NEJVÝRAZNĚJŠÍ OSOBNOSTI ČESKÉ KULTURY OD ZALOŽENÍ NAŠÍ REPUBLIKY AŽ PO SOUČASNOST.

Otevírací doba:
Po, Čt, Pá: 10 – 17 hodin
Út, St: 10 – 18 hodin

Expozici doplní autorská díla: obrazy, kresby, sochy, grafické listy a jiné originály jednotlivých autorů.
Více na: www.kvety2018.cz

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy KVĚTY 2018 – Stoletý příběh