Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Kouzlo svatých obrázků

8. 12.-2. 4. / Muzeum hl.m.Prahy / Historie

Do 2.4.2018 bude v hlavní budově Muzea hl.m.Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 – Florenc, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Kouzlo svatých obrázků.

Svaté obrázky představují specifický pramen poznání náboženského života v Čechách nejen v průběhu rekatolizace v druhé polovině 17. a v 18. století, ale i v období po josefínských náboženských reformách a napoleonských válkách, v období spojeném s nástupem nového životního stylu a filozofie.

Svaté obrázky nám umožňují nejen vhled do proměn náboženských představ věřících vrstev obyvatelstva, ale zachycují i proměny výtvarného stylu. V uvedeném obdobní představovaly prakticky jediné médium přinášející vizuální a někdy i textovou informaci o vzhledu širokými vrstvami uctívaných kultovních předmětů a objektů lidové zbožnosti, spojených se zázraky a boží milostí. Stávaly se součástí výzdoby domácností, byly zakládány do modlitebních knížek a dávány zemřelým do rakví.

Období první poloviny 19. století je možno nazvat „zlatou dobou“ tisku a výroby svatých obrázků v Praze. Zákaz dovozu drobné devoční grafiky do zemí habsburské monarchie z roku 1801 vedl k prudkému nárůstu počtu nově zakládaných tiskařských dílen aprovozoven, jejichž produkce pokrývala potřeby řady poutních míst nejen v Čechách, ale i v okolních zemích. Mezi nejvýznamnější pražské tiskaře svatých obrázků a jiných drobných devocionálií první poloviny 19. století patřili zejména Petr Bohmann, Jan Pachmayer, Václav Hoffmann, Dominik Maulini, Josef Hora, Josef Koppe, Josef Rudl, Martin Hegenwald, Zikmund Rudl a mnozí další. V Praze se tiskem svatých obrázků zabývalo okolo šedesáti tiskařů a tiskařských dílen. Závěr konjunktury tisku a výroby svatých obrázků v Praze spadá do šedesátých let 19. století, kdy v rámci rostoucí konkurence zanikala řada malých pražských tiskáren a centrum tisku a výroby devoční grafiky, včetně svatých obrázků, se postupně přesunulo do vydavatelských domů v Rakousku, Německu a Francii.

Výstava se koná pod záštitou kardinála Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského, a Jana Wolfa, radního hl. m. Prahy.

K výstavě je vydána publikace, která seznamuje čtenáře s objekty lidové zbožnosti v barokní Praze – milostnými sochami a obrazy uctívanými v jednotlivých pražských kostelech a poutních kaplích, s jejich historií a vzhledem, jak nám jej představují devoční grafické listy. Na příkladu Jana Pachmayera pak popisuje problematiku výroby a tisku svatých obrázků v Praze po útlumu a znovuoživení náboženského života v průběhu první poloviny 19. století. Zabývá se dále cenzurou svatých obrázků v první polovině 19. století a přináší soupis pražských mědirytců a ocelorytců, tiskařů mědirytin, litografů, knihtiskařů, knihkupců a nakladatelů od sklonku 18. do počátku druhé poloviny 19. století, kteří svou činností zasahovali do výroby svatých obrázků či obchodu s nimi.

Doprovodný program pro školy:

Kouzlo svatých obrázků (od 15. 12. 2017)

Lektorský program k výstavě Kouzlo svatých obrázků je určen žákům druhého stupně ZŠ a středoškolákům. Zaměřuje se na osudy světců, jejich atributy, způsoby zobrazování a věnuje se také pražským barokním poutním místům. Program lze objednat přes rezervační systém MMP, více informací tschornova@muzeumprahy.cz.

Kontakt pro bližší informace: 
www.muzeumprahy.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Kouzlo svatých obrázků