Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Geometria naturalis – Rony Plesl, Jakub Berdych Karpelis, Jan Dotřel, Jan Poupě a Adam Kašpar

1. 12.-19. 2. / Kvalitář / Malba

Do 19. 2. 2023 je v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Geometria naturalis – Rony Plesl, Jakub Berdych Karpelis, Jan Dotřel, Jan Poupě a Adam Kašpar.

Text kurátora Jana Dotřela:

Skupinová výstava sleduje dlouhodobé kurátorské zaměření Jana Dotřela a galerie Kvalitář, na interdisciplinární propojování umění a vědy. Výstava Geometria naturalis s podtitulem “A Chapter from Crystallography” se zaměřuje se na fascinující svět krystalů, přírodní geometrii a geologický čas.

Ve výstavě se setkávají dva designéři Jakub Berdych Karpelis a Rony Plesl. První vědomě využívá různé druhy hornin, které jsou determinovány přírodní pravidelností, druhý se věnuje zejména sklu, ze kterého inovativním řemeslným způsobem vytváří skulptury s tematikou krystalizace a posvátné geometrie. Výstava zároveň prezentuje dva malíře, Jana Poupěte a Adama Kašpara.

První z nich si postavil svůj svébytný vizuální jazyk na geometrizované formě, kterou architektonickým způsobem rozvíjí ve svých olejomalbách. Pro druhého z malířů je geologie, astronomie i mineralogie hlavním polem působnosti, které zkoumá pomocí intenzivního pozorování a mimetické malby. Klastr vystavujících umělců uzavírá Jan Dotřel v roli fotografa, který se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje konstrukcím geometrických těles a jejich fotografiím v krajině, reagujícím nejen na níže uvedené vědecké objevy.

Jan DotřelFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Geometria naturalis – Rony Plesl, Jakub Berdych Karpelis, Jan Dotřel, Jan Poupě a Adam Kašpar