Vernisáž velké výstavy Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard
Do 13.10.2019 bude v Paláci Kinských Národní Galerie, Staroměstské náměstí 12, Praha 1, přístupná krásná a rozsáhlá výstava Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard.
Sbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. let podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen.
„Troufám si říci, že možnost vidět takto ucelenou kolekci francouzského impresionismu nebude mít možná u nás už nikdy obdoby. Muzea jsou totiž na zapůjčování děl těch nejslavnějších autorů spíše skoupá, vyjednat zápůjčku i jednoho obrazu někdy trvá řadu měsíců až let, některé chef d’oeuvry neopouštějí své místo dokonce nikdy,“ uvádí kurátor výstavy Petr Šámal.
Výstava, která je k vidění v paláci Kinských, představuje výběr stěžejních obrazů z Hansenovy sbírky, jehož jádrem jsou díla francouzských impresionistů. Zastoupeni jsou Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoire, Camille Pissarro, Berthe Morisot a další. Jde zároveň o průřez francouzským malířstvím 19. a raného 20. století, se zaměřením na tvůrce, kteří svou tvorbou impresionismu předcházeli a také na něj navazovali. Romantickou malbu reprezentuje Eugène Delacroix, realistický způsob zobrazení Gustave Courbet, Camille Corot a umělci barbizonské školy a k vidění jsou i díla Édouarda Maneta. Ze sbírky obsahující šest desítek obrazů vynikají také postimpresionistická díla Paula Cézanna a Paula Gauguina.
„Francouzští impresionisté jsou dnes chloubou sbírky každého muzea. Nakupovat jejich díla ale vyžadovalo ve své době nemalou dávku odvahy a sběratelské intuice. Průkopníkem sbírání impresionistů v severním Evropě byl Wilhelm Hansen – v průběhu první světové války a krátce po ní se mu podařilo shromáždit kolekci, jež neměla a nemá ve Skandinávii konkurenci,“ popisuje příběh sbírky Petr Šámal.
Hansen, který zbohatl díky práci v pojišťovnictví, svoji sbírku záhy otevřel pro veřejnost a později ji odkázal dánskému státu. Národní galerie Praha ji nyní vůbec poprvé zpřístupňuje návštěvníkům ve střední Evropě. Muzeum Ordrupgaard po dobu své právě probíhající rekonstrukce zapůjčuje sbírku předním zahraničním institucím – před Prahou byla vystavena ve Francii, Kanadě a Švýcarsku.
Kurátoři: Petr Šámal, Petra Kolářová
Sledujte:
Národní galerie Praha
ngprague #ngprague