Vernisáž velké výstavy Florálie II. – Od idyly k halucinaci
Do 18. 8. 2022 je v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Florálie II. – Od idyly k halucinaci.
První část výstavy – Florálie I. – In Sacrificio Florum / V objetí květů – je k vidění do 18. 9. 2022 v Museu Montanelli, Nerudova 13, Praha 1 (viz zvláštní report na mém profilu Musea Montanelli).
Skupinovou tématickou výstavu „Florálie“ uvidíte ve dvou pražských institucích: v Museu Montanelli a v Artinbox Gallery. Projekt nabízí vizuální výpověď současných umělců i tvůrců art brut o tajemných sílách přírody, nekonečném koloběhu, zrodu, zmaru a znovuzrození, opírající se především o mnohotvárnost symbolické řeči květin. Výstava nabízí protipól zneklidňující atmosféře poslední doby, chce být povzbudivou oslavou nezdolných vitálních sil přírody, naplněním touhy po kráse a obrodě.
Výstavní projekt Florálie nabízí protipól zneklidňující atmosféře poslední doby. Chce být povzbudivou oslavou nezdolných vitálních sil přírody, naplněním touhy po kráse, po obrodě, jistotě, ale i po dobrodružství objevování.
Jeho mottem se stal výrok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v projevu pro Evropský Parlament 1. 3. 2022: „Život přemůže smrt. Světlo přemůže tmu.“
Jako protipól smutné bilanci posledních koronavirových měsíců a teď už i válkou poznamenaných týdnů, uvádíme životaplnou skupinovou tematickou výstavu s názvem Florálie. Je to oslava přírody, rašení, květeny, plození – nezdolných přírodních sil, které po každé zimě na jaře zas a znovu probouzí svou životodárnou energii. Tam, kde bylo mrtvo, život se probouzí, opět rozkvétá a opět plodí. Plod dozraje, rostlina umírá, ale že semen opět klíčí nové květy.
Není náhodou, že téma rostlin je ve světovém uměleckém světě odjakživa jedno z nejčastějších. Reflexe zdánlivě tiché, nekonfliktní a převážně zelené tématiky v sobě skrývá za hustou chlorofylovou rouškou opojné odpovědi na otázky po smyslu života, hledání cesty od nejhlubších pramenů a kořenů až k nejsladším plodům. Květiny, rostliny, flora jsou nositelkami různých symbolických významů: vitality, něhy, lásky, krásy, prorůstání, nevinnosti, touhy i erotiky.
Spolužití rostlin a člověka se datuje již od biblických časů a již od samého počátku je poněkud komplikované (Strom Poznání). Rostlina v obraze se tradičně vyznačuje
určitým symbolickým podtextem, používá symboliku květomluvy. Rostliny a houby jsou zdrojem obživy, mají léčivé, magické, ale i destrukční účinky. Divoká živelnost forem dráždí naši imaginaci: z magického mycelia vyráží skrz měkký mech vztyčené plodnice halucinogenních hub, deflorují lesní háj, ve kterém tančí víly s květy ve vlasech, had se plazí k jabloni poznání, motýl hledá spočinutí ve sladkém objetí masožravé rostliny… Domestikovaná květena je nám pak tichým společníkem v podobě pokojové květeny, zabydluje náš intimní prostor a je tak svědkem našich nejintimnějších chvil. Ať tak, či onak, lidská přirozenost se dříve, či později obrací k florálnímu světu, kde květy, jako volání zázračnosti ze záludných hlubin, vyplouvají tiše ze ztajené či nevědomé představivosti svých tvůrců, v biomorfních tvarech, někdy botanicky stěží zařaditelných. Někdy jsou odrazem reálné přírody, někdy projekcí „přírody vnitřní“. Jsou hluboce intimní, jsou metaforami, signály i symboly, či posly „jiných světů“ a projekcí jiných úrovní poznání.
Projekt Florálie představuje jak díla slavných legend ( Toyen, Salvador Dalí, Andy Warhol, Josef Sudek, Alén Diviš…), tak známých českých i zahraničních autorů a autorek, ale také tvůrce umění artbrut, či tvorbu nově objevených talentů.
Mísí se zde realita a imaginace, eros, snaha zachytit skrytá tajemství světa, ale i reakce na aktuální politická, environmentální či duchovní témata.
V současné atmosféře ohrožení a nejistoty přináší tato výstava poselství o naději, růstu, znovuzrození, o nezlomné síle života. Na konci tunelu svítí světlo. Ze zmrzlé, spálené země vyraší opět nové květy.
Nadia Rovderová, Praha, 2022
Autoři:
Michelle Adlerová / Jana Bačová Kroftová / Barbora Balek / Katarína Balúnová / Christina Bardram / Karel Bartáček / Petr Bařinka / Dana Bellany / Josef Bolf / Veronika Bromová / David Cajthaml / Tomislav Černý / Salvador Dalí / Barbora Dohnalová / Petr Faltus / Andrea Forsterová / Roman Franta / Eva Fuka / Jaromír Funke / Michal Gabriel / Kurt Gebauer / Petra Gupta Valentová / Jan Hajn / Patrik Hábl / Jolana Havelková / Jan Hísek / Hata Hlavatá / Eva Heyd / Markéta Hlinovská / Kryštof Hošek / Lucie Hošková / Martina Chloupa / Petr Jedinák / Václav Jirásek / Krištof Kintera / Milan Kunc / Olga Maler Kunc / Dana Kyndrová / Blanka Lamrová / Zlatka Lamrová / Abbé Libansky / Tereza Lochmannová, Jan Lukas / Jiří Macht / Zuzana Mantel / MICL / Barbora Myslikovjanová / Milan Nápravník / Petr Nikl / Pavel Opočenský / Suzanne Pastor / Eugenio Percossi / Daniel Pešta / Jiří Petrbok / Ladislav Postupa / Rudo Prekop / Jaroslav Róna / Nadia Rovderová / Jan Ignác Říha / Sota Sakuma / François Sarhan / Belle Shafir / Josef Sudek / Tomáš Suchomel / Jiří Surůvka / Jan Svoboda / Eliška Šárková / Jana Šárová / Pavel Šmíd / Jakub Špaňhel / Jan Šplíchal / Ivana Štenclová / Marie Štumpfová / Max Švabinský / Václav Tikal / Toyen / Stanislav Tůma / Petra Gupta Valentová / Vladimír Véla / Jan Vytiska / Andy Warhol / Zara Wildmoons / Jan Wolfchen Vlček / Peter Župník
Autoři artbrut:
Dáša Filípková / La Inthonkaew / Václav Kuklík / Naděžda Petrovová / George Radojčič
Kurátorka a autorka projektu: Nadia Rovderová
Odborná spolupráce: Anežka Šimková, Antonín Vrňák, Terezie Zemánková
Za inspiraci děkuji: Felix Adam Kukla Rovder a Lea Eva Kuklová Rovderová
Poděkování: Suzanne Pastor, Vladimír Drábek, Milan Hoffman, Eugen Kukla, Ateliér radostné tvorby Praha, Galerie U Betlémské kaple, Galerie Pštrossova 23, Orange Gallery Prague, Galerie Moderna Praha.
Technická spolupráce: Antonín Vrňák, Miloš Marek, Dana Michlová, Eugen Kukla
produkce: Elis Unique
Projekt podpořil Státní fond kultury ČR.
Celoroční výstavní program Artinbox Gallery podpořil grant Ministerstva kultury ČR a grant Městské části Praha 1.