Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Florálie II. – Od idyly k halucinaci

27. 5.-18. 8. / Galerie Artinbox / Fotografie

Do 18. 8. 2022 je v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Florálie II. – Od idyly k halucinaci.

První část výstavy – Florálie I. – In Sacrificio Florum / V objetí květů – je k vidění do 18. 9. 2022 v Museu Montanelli, Nerudova 13, Praha 1 (viz zvláštní report na mém profilu Musea Montanelli).

Skupinovou tématickou výstavu „Florálie“ uvidíte ve dvou pražských institucích: v Museu Montanelli a v Artinbox Gallery. Projekt nabízí vizuální výpověď současných umělců i tvůrců art brut o tajemných sílách přírody, nekonečném koloběhu, zrodu, zmaru a znovuzrození, opírající se především o mnohotvárnost symbolické řeči květin. Výstava nabízí protipól zneklidňující atmosféře poslední doby, chce být povzbudivou oslavou nezdolných vitálních sil přírody, naplněním touhy po kráse a obrodě.

Výstavní projekt Florálie nabízí protipól zneklidňující atmosféře poslední doby. Chce být povzbudivou oslavou nezdolných vitálních sil přírody, naplněním touhy po kráse, po obrodě, jistotě, ale i po dobrodružství objevování.
Jeho mottem se stal výrok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v projevu pro Evropský Parlament 1. 3. 2022: „Život přemůže smrt. Světlo přemůže tmu.“

Jako protipól smutné bilanci posledních koronavirových měsíců a teď už i válkou poznamenaných týdnů, uvádíme životaplnou skupinovou tematickou výstavu s názvem Florálie. Je to oslava přírody, rašení, květeny, plození – nezdolných přírodních sil, které po každé zimě na jaře zas a znovu probouzí svou životodárnou energii. Tam, kde bylo mrtvo, život se probouzí, opět rozkvétá a opět plodí. Plod dozraje, rostlina umírá, ale že semen opět klíčí nové květy.

Není náhodou, že téma rostlin je ve světovém uměleckém světě odjakživa jedno z nejčastějších. Reflexe zdánlivě tiché, nekonfliktní a převážně zelené tématiky v sobě skrývá za hustou chlorofylovou rouškou opojné odpovědi na otázky po smyslu života, hledání cesty od nejhlubších pramenů a kořenů až k nejsladším plodům. Květiny, rostliny, flora jsou nositelkami různých symbolických významů: vitality, něhy, lásky, krásy, prorůstání, nevinnosti, touhy i erotiky.
Spolužití rostlin a člověka se datuje již od biblických časů a již od samého počátku je poněkud komplikované (Strom Poznání). Rostlina v obraze se tradičně vyznačuje
určitým symbolickým podtextem, používá symboliku květomluvy. Rostliny a houby jsou zdrojem obživy, mají léčivé, magické, ale i destrukční účinky. Divoká živelnost forem dráždí naši imaginaci: z magického mycelia vyráží skrz měkký mech vztyčené plodnice halucinogenních hub, deflorují lesní háj, ve kterém tančí víly s květy ve vlasech, had se plazí k jabloni poznání, motýl hledá spočinutí ve sladkém objetí masožravé rostliny… Domestikovaná květena je nám pak tichým společníkem v podobě pokojové květeny, zabydluje náš intimní prostor a je tak svědkem našich nejintimnějších chvil. Ať tak, či onak, lidská přirozenost se dříve, či později obrací k florálnímu světu, kde květy, jako volání zázračnosti ze záludných hlubin, vyplouvají tiše ze ztajené či nevědomé představivosti svých tvůrců, v biomorfních tvarech, někdy botanicky stěží zařaditelných. Někdy jsou odrazem reálné přírody, někdy projekcí „přírody vnitřní“. Jsou hluboce intimní, jsou metaforami, signály i symboly, či posly „jiných světů“ a projekcí jiných úrovní poznání.
Projekt Florálie představuje jak díla slavných legend ( Toyen, Salvador Dalí, Andy Warhol, Josef Sudek, Alén Diviš…), tak známých českých i zahraničních autorů a autorek, ale také tvůrce umění artbrut, či tvorbu nově objevených talentů.
Mísí se zde realita a imaginace, eros, snaha zachytit skrytá tajemství světa, ale i reakce na aktuální politická, environmentální či duchovní témata.

V současné atmosféře ohrožení a nejistoty přináší tato výstava poselství o naději, růstu, znovuzrození, o nezlomné síle života. Na konci tunelu svítí světlo. Ze zmrzlé, spálené země vyraší opět nové květy. 

Nadia Rovderová, Praha, 2022

Autoři:
Michelle Adlerová / Jana Bačová Kroftová / Barbora Balek / Katarína Balúnová / Christina Bardram / Karel Bartáček / Petr Bařinka / Dana Bellany / Josef Bolf / Veronika Bromová / David Cajthaml / Tomislav Černý / Salvador Dalí / Barbora Dohnalová / Petr Faltus / Andrea Forsterová / Roman Franta / Eva Fuka / Jaromír Funke / Michal Gabriel / Kurt Gebauer / Petra Gupta Valentová / Jan Hajn / Patrik Hábl / Jolana Havelková / Jan Hísek / Hata Hlavatá / Eva Heyd / Markéta Hlinovská / Kryštof Hošek / Lucie Hošková / Martina Chloupa / Petr Jedinák / Václav Jirásek / Krištof Kintera / Milan Kunc / Olga Maler Kunc / Dana Kyndrová / Blanka Lamrová / Zlatka Lamrová / Abbé Libansky / Tereza Lochmannová, Jan Lukas / Jiří Macht / Zuzana Mantel / MICL / Barbora Myslikovjanová / Milan Nápravník / Petr Nikl / Pavel Opočenský / Suzanne Pastor / Eugenio Percossi / Daniel Pešta / Jiří Petrbok / Ladislav Postupa / Rudo Prekop / Jaroslav Róna / Nadia Rovderová / Jan Ignác Říha / Sota Sakuma / François Sarhan / Belle Shafir / Josef Sudek / Tomáš Suchomel / Jiří Surůvka / Jan Svoboda / Eliška Šárková / Jana Šárová / Pavel Šmíd / Jakub Špaňhel / Jan Šplíchal / Ivana Štenclová / Marie Štumpfová / Max Švabinský / Václav Tikal / Toyen / Stanislav Tůma / Petra Gupta Valentová / Vladimír Véla / Jan Vytiska / Andy Warhol / Zara Wildmoons / Jan Wolfchen Vlček / Peter Župník

Autoři artbrut:
Dáša Filípková / La Inthonkaew / Václav Kuklík / Naděžda Petrovová / George Radojčič

Kurátorka a autorka projektu: Nadia Rovderová

Odborná spolupráce: Anežka Šimková, Antonín Vrňák, Terezie Zemánková

Za inspiraci děkuji: Felix Adam Kukla Rovder a Lea Eva Kuklová Rovderová

Poděkování: Suzanne Pastor, Vladimír Drábek, Milan Hoffman, Eugen Kukla, Ateliér radostné tvorby Praha, Galerie U Betlémské kaple, Galerie Pštrossova 23, Orange Gallery Prague, Galerie Moderna Praha.

Technická spolupráce: Antonín Vrňák, Miloš Marek, Dana Michlová, Eugen Kukla
produkce: Elis Unique

Projekt podpořil Státní fond kultury ČR.
Celoroční výstavní program Artinbox Gallery podpořil grant Ministerstva kultury ČR a grant Městské části Praha 1.

Florálie II.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Florálie II. – Od idyly k halucinaci