Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké přehlídky POKOJE 2024

Pouze do 17. 11. 2024 je v běžně nepřístupných prostorách domu Hybernská 2, Praha 1, přístupná Přehlídka mladého umění Pokoje 2024.

Růst, nerůst a vše mezi tím: Přehlídka mladého umění Pokoje odstartovala na nové adrese v Hybernské 2

V pátek 8. listopadu odstartoval další ročník site-specific přehlídky mladého umění Pokoje. Tématem letošního ročníku je fenomén „Růstu“, kterým se zabývali studenti z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Ojedinělá výstava s podnětným doprovodným programem se odehraje po dvou letech na nové adrese v nevyužitém domě v Hybernské 2.

V pětatřiceti pokojích opuštěného rohového domu v Hybernské ulici č. 2, ve kterém dřív sídlila mimo jiné Státní národní bezpečnost, studentky a studenti uměleckých škol, designu nebo architektury podávají své výpovědi o fenoménu růstu. Video instalace, objekty, malby nebo nejrůznější hravé koncepty ztvárnili studentské kolektivy z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Site-specific výstava potrvá až do 17. listopadu a nabízí i vysoce aktuální doprovodný program.

V jednom z pokojů střídavě hučí dvě termo tiskárny. Jedna chrlí faktické informace, grafy a články o krizi bydlení, která v Česku dosáhla maxima, kdy byty jsou nejméně dostupné z celé Evropy, z druhé tiskárny se linou kritické komentáře, básně, obrázky pokojových květin a “memečka” neboli internetové vtipy na téma nedostupného bydlení. Z červených žárovek visících ze stropu sálá “teplo domova”.

„Naše instalace tematizuje celou tuhle krizi a zároveň do ní rýpe trochu s humorem. Všichni víme, že se to děje, ale nikdo tak nějak nevíme, co s tím, takže produkujeme memečka, a u toho prostě bydlíme v těch zaplivaných pokojích za 12 000 Kč ve spolubydlení, protože nám zkrátka nic jinýho nezbyvá,” komentuje koncepčně i vizuálně výraznou instalaci Josef Šlapák, jeden z jejích autorů z ateliéru aplikované fotografie univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. V průběhu přehlídky se tak pokoj časem zaplní potištěnými rolemi termo papíru, symbolicky k faktu, že krize bydlení trvá každý den a nikam nemizí. „Ty červené žárovky budou působivé hlavně po setmění. Symbolicky tím chceme říct, že to téma hoří,“ dodávají autoři.

V koupelně vedle narazíte na obrazy a tapiserie, na chodbě na automat se site-specific iontovými nápoji vyrobenými přímo pro výstavu. Jiný pokoj je dokonalá replika dětského dívčího pokojíčku, ze kterého obyvatelka už „odrostla”. S tématem růstu si studenti a studentky pohrávají ze všech stran. „Jsou to pestré dialogy mezi různými formami růstu – osobním, společenským, environmentálním i technologickým. Tak, jako růst může probíhat plynule nebo náhle, v harmonii nebo chaosu, i letošní umělecké intervence zrcadlí širokou škálu přístupů k tomuto tématu,” říká k zaměření letošní přehlídky její ředitelka, Rebeka Pojarová, která působí dále v týmu festivalu m3 / Umění v prostoru a také v GHMP v programu Umění pro město.

Ekologie či téma “nerůstu” nechybí. Instalace maďarských studentů tematizuje půdu jako nejpřirozenější materiál a zdroj na planetě a rostoucí zkázu, kterou planetě lidé způsobují.
Jiný ateliér pracuje s nepoužitými fotografiemi z průběhu studia a tvoří z nich koláž, aby nepřišly vniveč.

Propracovaná instalace „Katalog Herink“ od studentek UMPRUM z ateliéru Architektura II, Barbory Svobodové a Anny Šťastné, tematizuje růst satelitní zástavby v obci Herink poblíž pražského Chodova. Počet obyvatel tam od roku 2007 vzrostl patnáctkrát. Studentky před samotnou instalací prováděly mj. rozhovory v terénu a výsledkem je prostorově dotažená multimediální instalace. V každém pokoji Pokojů na návštěvníky čeká jiný vizuální zážitek.

Výstavu je možné shlédnout až do 17. listopadu, každý den od 10:00 do 20:00, a od víkendu nabídne také nápaditý doprovodný program, který si rovněž pohrává s tématem “Růstu”. Poprvé například bude součástí Dětská dílna, na jejímž konci vznikne “Pokoj nejmladšího umění”, který se stane už po zbytek přehlídky její součástí. Dílnu povede umělec a ilustrátor Tadeáš Polák.

S autorem veřejnoprávního podcastu Balanc, Petrem Bouškou, se diváci mohou ptát, proč je dobré zpomalit a jak to udělat. Workshop Zpomal, dobré věci potřebují čas představí proč je zpomalení dobré z pohledu psychologie, těla, vztahů, svobody, spirituality i umění. V panelové diskuzi, která pojedná o propojení filozofie nerůstu, umění a umělecké tvorby zasednou Anna Remešová, Martin Čech, Petra Widžová a další. Dojde i na oblíbenou procházku městskou divočinou s mezioborovým biologem Jiřím Sádlem.

Přehlídka mladého umění Pokoje již 13. rokem nabízí příležitost studentům a studentkám uměleckých oborů, architektury a designu, aby na jednotné téma vytvořili umělecké instalace ve vybraných pokojích nevyužitého domu v rámci site-specific výstavy.

„Působivé prostory v Hybernské 2 ožijí pestrými dialogy mezi různými formami růstu – osobním, společenským, environmentálním i technologickým. Tak, jako růst může probíhat plynule nebo náhle, v harmonii nebo chaosu, i letošní umělecké intervence zrcadlí širokou škálu přístupů k tomuto tématu,” říká k tématu letošní přehlídky její ředitelka, Rebeka Pojarová, která pracuje dále pro festival m3 / Umění v prostoru a působí také v GHMP v programu Umění pro město.

Pokoje se v minulých letech odehrávaly na různých adresách, ke konceptu přehlídky totiž patří osidlování nevyužitých pražských domů. Poslední dva roky se tak návštěvníci mohli podívat do Hrzánského paláce v Celetné ulici, předtím například v bývalém sídle České strany národně sociální na náměstí Republiky, nebo rozlehlý dům v Cihelné ulici.

Dům na adrese v Hybernské 2 je opět architektonicky i historicky pozoruhodná. V minulosti měl také mnoho názvů: Dům zvaný Železkovský, U Škodů, U zeleného orla, U saského dvora. Úplně první záznam o jeho využití v archivech je, že se jednalo o hostinec a postupně se přeměnil na nejprve klasicistní hotel, který navrhl architekt Jan Novotný. Následně dům odkoupil obchodník Antonín Wahlberg, který hotel zmodernizoval, přidal do interiéru řadu plastik a bohatou výzdobu a zřídil mimo jiné letní jídelnu s otevřeným atriem a odpočinkovou terasu.

V roce 1937 se stala majitelkou domu banka Slavie a z hotelu postupně začal sloužit administrativním účelům. Elektrifikaci domu mimochodem provedl František Křižík.

Další projekt zpracoval významný architekt František Roith, stavitel Živnobanky nebo Městské knihovny, ale protektorátní poměry mu neumožnily realizovat jeho adaptaci budovy na šestipatrovou konstruktivistickou novostavbu. Po znárodnění banky Slavie a zrušení Pracovního úřadu, který v budově sídlil během druhé světové války, byl dům předán složkám Sboru národní bezpečnosti. Od roku 1945 se datuje pochmurnější historie domu – stal se postupně také sídlem složek Ministerstva vnitra, celá Hybernská ulice byla velmi střeženou lokalitou. V domě se nacházely kanceláře, čekárny, výslechové místnosti, tajné byty, v přízemí sídlil společenský klub IX. Správy SNB, tedy Správy pro politickovýchovnou, vzdělávací a kulturní činnost, jež byla nazývána v té době také jako „Správa písní a tanců“. Kulisy přehlídky tedy i letos skýtají mnohé příběhy.

Přehlídka nabídne i letos kvalitní doprovodný program, který si pohraje s hlavním tématem přehlídky, kterým je “Růst”. Poprvé například bude součástí Dětská dílna, na jejímž konci vznikne Pokoj nejmladšího umění, s kterým se pak budete moct potkat už po celou dobu Přehlídky. Dílnu povede umělec a ilustrátor Tadeáš Polák. S autorem, podcastu Balanc, Petrem Bouškou se diváci mohou ptát, proč je dobré zpomalit a jak to udělat. Workshop Zpomal, dobré věci potřebují čas představí proč je zpomalení dobré z pohledu psychologie, těla, vztahů, svobody, spirituality a umění. V panelové diskuzi, která pojedná o propojení filozofie nerůstu a umění a umělecké tvorby zasednou Anna Remešová, Martin Čech, Petra Widžová a další. A dojde i na oblíbenou procházku městskou divočinou s mezioborovým biologem, Jiřím Sádlem.

Containall ~ pořadatel výstavy
Organizátorem přehlídky Pokoje je obecně prospěšná společnost Containall. Členové Containallu svými dlouholetými aktivitami oživují další pražská veřejná místa a sezónně provozují několik kulturních podniků v srdci Prahy, Stalin na Letné, letní sportovně-kulturní centrum Containall na Vinohradech nebo plovárnu Baden Baden na ostrově Štvanice. Členové Containallu stojí spolu s dalšími kulturními subjekty za vznikem kulturního prostoru a hudebního klubu Fuchs2.

Pokoje se konají za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Visegrad fund a Ministerstva kultury.

Mediálními partnery přehlídky jsou: Radio 1, Deník N, Alarm, A2 kulturní čtrnáctideník, ArtMap, City Bee, Czechmag, Protišedi.cz a Revue Prostor.

otevírací doba: 10:00–21:00

www.prehlidkapokoje.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké přehlídky POKOJE 2024