Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vasil Stanko: výběr z tvorby (+ Tomáš Raszka: Ruce a tváře)

Do 26.6.2016 bude v prostorách výstavní síně Na chodbě Galerie M54, Politických vězňů 8, Praha 1,
přístupná výstava fotografií Vasila Stanka: výběr z tvorby. Vstupné: volné, otevřeno po – pá: 10 – 18 hod. Jako host výstavy se představí Tomáš Raszka s výběrem fotografií Ruce a tváře (ukázky nemám).

Vasil Stanko se narodil v roce 1962 na Myjavě. Jeho tvorba je spoutána pevně s Prahou, do níž přišel v osmdesátých letech po absolvování střední průmyslové školy v Bratislavě, a zde studoval na katedře fotografie FAMU, spolu s „pražskými Slováky“ Tono Stanem, Rudo Prekopem, Kamilem Vargou, Mirem Švolíkem a Petrem Župníkem. Patří mezi uznávané fotografy, kteří pronikli do kulturního povědomí Evropy i mimo ni. Jeho fotografie mají svůj vlastní svět. Vycházejí z prožitého snu, ale i ze záznamu skutečnosti. Jejich prostřednictvím se však podílíme na umělcově světe, který je zobrazením stavů jeho duše. Je velice citlivý, křehký a snadno zranitelný. Sám mnoho nemluví, nechá na nás působit svoje fotografie. Svět své fantazie vyjadřuje pomocí nahých lidských těl. Figura je výrazovým prostředkem, není většinou konkrétní, i když i s konkrétními postavami pracuje, své sny inscenuje a komponuje, aby tak vyjádřil svou představu o světě. Inspiruje se temnými prostorami prázdných továrních hal,opuštěných a zdevastovaných divadelních sálů a půdami. To je svět, který zaplňuje inscenovanými figurálními kompozicemi: tak máme možnost nahlédnout nejen do tvůrčí dílny autora, ale i do jeho soukromí plného skryté erotiky, nálad, dojmů a vizí, v nichž je patrná úzkost z doby, ve které žijeme, je v nich vykřičník i hrozba, nutí nás se zamyslet nad světem a snažit se hledat v něm i sami v sobě východisko k lepšímu.

Mladý umělec Tomáš Raszka narozen v Hranicích na Moravě v roce 1983, v současné době žijící v Praze, se aktivně věnuje své fotografické tvorbě od roku 2007. Těžiště jeho volné tvorby spočívá v aranžované fotografii se zaměřením na kouzlo přirozenosti a emoce. Inspiraci hledá lidském těle, nevyhýbá se ani kouzlu stylizovaných zátiší. Výstava Ruce a tváře, jak již název napovídá, mapuje jeho práci s lidským tělem se zvláštním důrazem na detail.

 

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vasil Stanko: výběr z tvorby (+ Tomáš Raszka: Ruce a tváře)