Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž vánoční výstavy – Lidová řemesla v Betlémské kapli 2015

Do 3.1.2016 bude v podzemních prostorách (lapidáriu) Betlémské kaple, vstup Betlémské náměstí 5a, Praha 1, přístupná tradiční Vánoční výstava – Lidová řemesla v Betlémské kapli 2015. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Otvírací doba: denně 9.00 – 18.00 hod.

Otvírací doba – výjimky:
– 24.12. a 31.12.2015 – 9.00 – 14.00 hod.
– 25.12.2015 a 1.1. 2016 – 13.00 – 18.00 hod.

„Loňská vánoční výstava byla završena 6.7.2015 zavěšením zvonu Mistr Jan do zvonice Betlémské kaple. Zvon Mistr Jan vyzvání každý den v pravé poledne.

Na minulých výstavách se ukázalo, že naši návštěvníci mají veliký zájem o stará řemesla. Proto se letos na tuto tématiku více zaměříme. Rádi bychom vytvořili improvizované dílny, ve kterých budeme tato stará, mnohdy zapomenutá řemesla ukazovat. Naší snahou bude, aby dílny vypadaly jako funkční pracovní prostory. Počítáme s tím, že se v nich budou příslušná řemesla alespoň v některých dnech také předvádět.

Zatím se chystají tyto dílny:

dřevoobráběcí (truhlařina, bednařina, výroba šindelů, řezbářství apod.)

košíkářská (pletení z loubků, orobince, proutí apod.), keramická, „textilní“ (různé způsoby tkaní, krejčovství, tvorba kraje k apod.)

sklářská (hledáme někoho, kdo by na výstavě občas foukal ozdoby)

ševcovská a sedlářská, knihařská, provaznická, výroba košťat a kartáčů apod.

Na výstavě opět vystavíme nejrůznější staré předměty, které kdysi lidé běžně používali a dnes je téměř neznají (brdo, díže, kramle, kopist, herdule, kadlub, onuce, potěh, verpánek, krajáč, dědek, babka, apod.).

Propojovacím prvkem výstavy budou nejrůznější vánoční zvykoslovné předměty. Nejvíce prostoru dostanou betlémy. Opět chceme ukázat na to, jak je u nás tvorba betlémů nesmírně různorodá. A to jak způsobem tvorby, tak i výběrem použitého materiálu (dřevo, sklo, kov, papír, textil, různá těsta, dráty, provázky apod.).“

http://www.vanocnivystava.cz/2015/02/02/lidova-remesla-v-betlemske-kapli-2015/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž vánoční výstavy – Lidová řemesla v Betlémské kapli 2015