Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž vánoční výstavy – Jak se kdysi vařilo a svítilo – 2017

Do 2.1.2018 bude v podzemních prostorách (lapidáriu) Betlémské kaple, vstup Betlémské náměstí 5a, Praha 1, přístupná tradiční Vánoční výstava – Jak se kdysi vařilo a svítilo – 2017.

Otvírací doba: denně 9.00 – 18.00 hod.

Otvírací doba – výjimky 24.12. a  31.12.2017:´9:00 – 14:00 hod

Otvírací doba – výjimky 25.12.2017 a 1.1. 2018: 13:00 – 18:00 hod

Již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo pořádání „hostin“ součástí těchto oslav, a je tomu tak až do dnešních dní. I když se předmět oslav poněkud změnil, Vánoce a „hodování“ patří neodmyslitelně k sobě.

Na letošní výstavě bychom chtěli ukázat, jak se vaření vlastně vyvíjelo. Začneme opékáním masa na otevřeném ohni, pokračovat budeme vařením pomocí kumháru, dýmnou jizbou s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní a přes pec se dostaneme ke kachlovým sporákům. Pokusíme se předvést i vývoj vybavení kuchyní. Ukážeme nádoby na vaření i pomůcky, které usnadňovaly přípravu pokrmů. Řada z nich se nakonec neprosadila, svým vzhledem dnes působí bizardně, a co do své funkce až záhadně. O to více ale mohou být jako exponáty přitažlivé.

Dále bychom chtěli poukázat na rozmanitost vánočních pokrmů. Návštěvníkům výstavy budou představeny klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a pod. Vyhnout se přitom nemůžeme ani našemu nejuniverzálnějšímu rituálu sdílenému napříč populací v celé naší republice, štědrovečernímu pojídání smaženého kapra a bramborového salátu. Historie tohoto obyčeje je přitom relativně krátká.

Zmíníme se také o velmi rozmanité věštební symbolice různých potravin, která se částečně dochovala až do dnešní doby.

Během výstavy počítáme s tím, že v některých dnech budeme návštěvníkům předvádět přípravu některých starých vánočních pokrmů, jako jsou kuba, muzika, pučálka, hubník a pod.

S touto tématikou souvisí též vývoj rozdělávání ohně. Pokusíme se návštěvníky seznámit s principy zapalování ohně třením a křesáním. Ukážeme nejrůznější pomůcky, kterých bylo zapotřebí k rozdělání ohně – křesadlo, práchno, troud, tulejka, troudník, orobinec, zápalky a další.

Počítáme také s ukázkou vývoje umělých zdrojů světla – otevřený oheň, krbeček, louče a

Pozornost budeme věnovat perníkům, ať to budou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě nezapomeneme ani na vánoční cukroví, jehož příprava je i v současnosti jedním z dominantních vánočních zvyků.

Svůj prostor na výstavě dostanou také bylinky, které jsou nedílnou součástí staré kuchyně. Prezentovat je chceme i tak, jak je dnes lidé většinou neznají.

Na výstavě nebudou samozřejmě chybět ani betlémy. Opět budou vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Rádi bychom letos ukázali více betlémů z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci) a pod. Nezapomeneme ani na betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Ke kuchyním neodmyslitelně patří také pálení vonných látek, vykuřování bylinkami, dnes purpura a vánoční františci.

Na výstavě opět budou předvádět své řemeslo nejrůznější lidoví tvůrci – řezbáři, krajkářky, dráteníci, košíkáři a pod. Počítáme i s ukázkami zdobení perníků, tvorby marcipánových figurek a sněhových řetězů.

Nezapomeneme ani na děti. Vedle vždy velmi oblíbeného pískoviště chystáme i další zábavné prvky – kostkoviště, kuličkopád a další překvapení.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž vánoční výstavy – Jak se kdysi vařilo a svítilo – 2017