Vernisáž vánoční výstavy – Jak se co dělávalo – 2021
Do 3. 1. 2022 bude v podzemních prostorách (lapidáriu) Betlémské kaple, vstup Betlémské náměstí 5a, Praha 1, přístupná tradiční Vánoční výstava – Jak se co dělávalo – 2021.
Otvírací doba: denně 9.00 – 18.00 hod.
Otvírací doba – výjimky 24.12. a 31.12.2021: 9:00 – 14:00
Otvírací doba – výjimky 25.12.2021 a 1.1. 2022: 13:00 – 18:00
Touto výstavou bychom rádi vyhověli těm návštěvníkům, kteří na naše výstavy chodí obdivovat různá stará řemesla nebo ukázky toho, jak si dříve bez mechanizace a počítačů lidé připravovali pro nás skoro až exotické pokrmy a zhotovovali nástroje, o nichž mladší generace někdy ani netuší, k čemu vůbec mohly sloužit.
Účastníci a pořadatelé na výstavě různými způsoby předvádí tato řemesla a činnosti:
- Příprava tvarohu, másla, sýra, mletí obilí, sušení ovoce, hub a bylinek
- Pečení chleba
- Předení na kolovratu, tkaní na stavu apod.
- Vyšívání a výroba krajek
- Draní peří
- Výroba provazů, sítí, rohožek, košťat, kartáčů, smetáčků apod.
- Hrnčířství
- Drátenictví
- Výroba košíků z proutí, orobince a borových loubků
- Opracování dřeva – řezbářství, soustružení, bednářství, truhlářství, výroba šindelů apod.
- Výroba svíček a mýdla
- Plstění
- Výroba hraček
- Tvorba skleněných ozdob a figurek nad kahanem apod.
- Rozdělávání ohně
- Měření času
K ukázkám a k předvádění přizveme osvědčené tvůrce a výrobce, kteří se těmito starými technikami stále zabývají. To vše bude směřovat k tomu, abychom opět připravili pro návštěvníky prostor s atmosférou klasických českých lidových Vánoc. Vystavíme stovky originálních betlémů vyrobených různými technikami a z mnoha odlišných materiálů. Jako kulisa jim budou sloužit živé vánoční stromečky, které nazdobíme tradičními vánočními ozdobami především z přírodních materiálů, zvykoslovné předměty a adventní a vánoční lidové zvyky.
Na výstavě se bude opět nacházet malé pódium, na kterém bude ponechán prostor pro hudební vystoupení se zaměřením na koledy, vánoční písně a vánoční hry. Nezapomeneme ani na děti. Na výstavě naleznou „kostkoviště“, mlýnské kolo, hodinky z vodotryskem a další vánoční překvapení, která jim zpestří pobyt na výstavě.
Různí tvůrci budou mít možnost na výstavě předvést šikovnost svých rukou.
Každý rok připravujeme okruhy otázek, které nutí návštěvníky k podrobnější a pozornější prohlídce výstavy. I v tomto roce poskytneme tento způsob zábavného a interaktivního vzdělávání, a to zejména školním kolektivům a rodinám s dětmi.
Na výstavě proběhne několik setkání krajkářek a řezbářů, kteří se na ni sjíždějí z celé republiky i Slovenska. Tradice těchto setkávání na naší výstavě vznikla již v roce 2000.
Věříme, že se nám i na této výstavě podaří vytvořit nefalšovaný vánoční klid, pohodu a dobrou náladu. To je totiž to, co lidé na našich výstavách hledají a proč k nám opakovaně již tak dlouho chodí.
Historie těchto výstav sahá do roku 1980, kdy Bonsai klub Praha pod vedením Ing. Petra Herynka uspořádal první vánoční výstavu. A tato tradice trvá do dnešních dní.
Další info na: