Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vanity Fair. Diplomanti AVU 2016

Do 7.8.2016 bude v Mezzaninu, Korzu a Hale A Veletržního paláce Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná rozsáhlá výstava Vanity Fair. Diplomanti AVU 2016.

Výstava Vanity Fair. Diplomanti AVU 2016 představí tvorbu čerstvých absolventů Akademie výtvarných umění v Praze. AVU je nejstarší uměleckou školou v českých zemích, založenou již v roce 1799. Jejím zakladatelem byla Společnost vlasteneckých přátel umění, tedy instituce stojící také u zrodu Národní galerie v Praze v roce 1796. Výrazná pozice, jakou má Akademie kontinuálně od svého založení, rezonuje s postavením Národní galerie na české výtvarné scéně. Vzájemná spolupráce je tak logickým vyústěním společné historie i skutečnosti, že ve stálých sbírkách Národní galerie nalézáme množství děl absolventů AVU. Studenti nebo čerství absolventi AVU se také pravidelně objevují v nominacích na již tradiční Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Na AVU studují v současné době více než tři stovky studentů v osmnácti různých ateliérech. Počet absolventů se v posledních letech ustálil na více než čtyřiceti. Jejich tvorba reflektuje zaměření jednotlivých ateliérů od klasických sochařských a malířských, přes ateliéry kresby a grafiky po ateliéry intermediální a konceptuální, zvláštní postavení mají ateliéry restaurátorské a škola architektury. Výstava Vanity Fair. Diplomanti AVU 2016 tak představuje široké spektrum uměleckých projevů a přístupů – všechna díla však spojuje snaha o co nejlepší a nejzajímavější výsledek. Ambice každého z vystavujících umělců je vytvořit zásadní dílo, které zakončí období studií, ale také otevře novou etapu, a to nejen uměleckou ale i lidskou.  Výstava v Národní galerii v Praze prezentuje díla umělců, kteří by se mohli a měli v následujících letech výrazně projevit a prosadit nejen na domácí, ale i na zahraniční výtvarné scéně.

Kurátor výstavy: Otto M. Urban

Asistence: Milan Mikuláštík, Marek Škubal, Jiří Lautenkranz

Vstup na výstavu je zdarma.

Doprovodný program výstavy:

VELETRŽNÍ PALÁC
30. 6.   16.00 Komentovaná prohlídka výstavou s kurátorem Otto M. Urbanem a absolventy
30. 6.   19.00 Křest vinylu Vanity Fair. Sounds of AVU a koncert ve Studiu hrdinů
14. 7.   16.00 Komentovaná prohlídka výstavou s rektorem Tomášem Vaňkem a absolventy
21. 7.   21.00 Letní Kino výtvarných umění na střeše Veletržního paláce
4. 8.     16.00 Komentovaná prohlídka výstavou s kurátorem Otto M. Urbanem a absolventy

SCHWARZENBERSKÝ PALÁC
Zrcadlo neviditelného
Performance Susanne Kass ve stálé expozici Baroko v Čechách
– v českém jazyce:  26. 6., 30. 6, 3. 8, 7. 8 od 16.00
– v anglickém jazyce:  24. 6., 28. 6., 5. 8. od 16.00
Vstup zdarma 

A dále v průběhu trvání výstavy ateliérové prezentace v patře Knihkupectví NG – Koenig BooksFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vanity Fair. Diplomanti AVU 2016