Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Valentýna Janů: Expectations-Reality Gap

Do 30.7.2017 bude v Galerii Jelení, Dukelských hrdinů 25a, Praha 7, přístupná instalační výstava Valentýny Janů: Expectations-Reality Gap.

Kurátor: Václav Janoščík

Když se otáčím, neustále vidím horizont. Rámuje mojí zkušenost a dává tvar světu, jak ho vnímám. Také proto bylo složité chápat Zemi jako kouli; proti naší intuici přijmout představu, že je ještě něco za horizontem.

Reality used to be a friend of mine

Zároveň má horizont také časový rozměr. Budoucnost jako by se stávala skutečností na horizontu našich očekávání. Překvapuje nás, nebo naopak jen opakuje to, na co jsme zvyklí.

Now ask me about the future

Horizont se pak stává aktuálním problémem hned z několika důvodů. Kvůli rychlosti dopravních prostředků, ale ještě více kvůli takřka nekonečné rychlosti informací a peněz se horizont ztrácí, stává se zaměnitelným a nahrazují ho jiné horizonty sítí a finančních toků.

Please don’t ask me cause I don’t know why,
Reality used to be a friend of mine

Přichází čas platforem, rozhraní a sítí. Informační, ekonomické a afektivní plochy se mísí s těmi geografickými, společenskými i osobními. Mezi mě a můj horizont se vměstnává množství dalších rovin a vrstev.

What is real, a positive plane
Reality and life are no the same

Moje schopnosti jednat, nebo jednoduše být někým, a na druhé straně podmínky mého světa, se čím dál tím více vzdalují. Čím více toho víme o ekologických katastrofách, o globální nerovnosti a mnoha dalších krizích a problémech, tím menší se zdají být naše možnosti s nimi něco dělat.

What you want me to do?
Knowing any time this world could go poof

Vytvářet umění vlastně neznamená nic jiného než hledat nové horizonty; nové, i když provizorní spojnice a perspektivy. Vytvářet znamená balancovat mezi smyslem a nesmyslem, rýsovat hrany a oddělení, které spojují.

Reality used to be a friend of mine

 Václav JanoščíkFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Valentýna Janů: Expectations-Reality Gap