Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Valdemar Sokol: Cesty

1. 3.-12. 3. / Nová síň / Malba

Do 12.3.2017 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná výstava Valdemara Sokola: Cesty.

Valdemar Sokol se narodil 2. března 1939 v Praze. V roce 1965 ukončil studium scénografie na loutkářské katedře DAMU a od roku 1967 se věnuje volné malířské tvorbě. Ve spolupráci s architektem se podílel na řadě realizací pro různé podniky a ve společenských interiérech, naposledy pro svatební síň v Rakovníku.

Od sedmdesátých let minulého století maluje hlavně deskové obrazy, vytvářené technikou, kterou  sám během doby vyvinul. Na reliéfních podkladech, do kterých někdy zakomponuje i dřevo případně i jiný materiál, pracuje nejprve technikou perokresby a teprve v poslední fázi používá lazurní barvy. Tím vlastně dochází k syntéze malířského, grafického a do určité míry i sochařského projevu. Podobně i ve své grafické tvorbě rád kombinuje techniku reliéfního slepotisku s dodatečným kolorováním.

Důležitým prvkem Sokolových obrazů je světlo, které často vychází z jeho obrazů.

Autor se snaží o vytvoření iluze prostoru, do kterého by divák mohl vstoupit a ve kterém by se cítil dobře. Ne náhodou je řada jeho obrazů inspirovaná hudbou.

Od roku 1968 uspořádal Valdemar Sokol celkem 58 samostatných výstav v Praze, Brně, Štiříně, Úpici, Trutnově, Kostelci nad Černými lesy, Opavě, Teplicích, Příbrami, Františkových lázních, Poličce a Čáslavi Ve stejné době se zúčastnil i 112 kolektivních výstav v Čechách a po roce 1989 také ve Švédsku, Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Portugalsku, USA, Kanadě, Mexiku a Brazílii.

Řada autorových prací je v majetku různých podniků a institucí, v Národní galerii, Památníku národního písemnictví, Galerii B. Martinů v Poličce a soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí.

V roce 1993 byla V. Sokolovi udělena cena Česko – Bavorského uměleckého spolku za tvůrčí uměleckou činnost a v roce 1995 medaile Franze Kafky.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Valdemar Sokol: Cesty