Vernisáž Václav Vašků: Prázdniny v Černobylu
Do 31.8.2015 bude v 1.patře kavárny Mammacoffee, Vodičkova 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Václava Vašků: Prázdniny v Černobylu.
Text Václava Vašků k výstavě:
Tragédie v Černobylu má mnoho tváří. Jednou z nejbizarnějších je černobylský turismus. Není úplně jasné, co lidi na Černobylu tolik přitahuje. Snad je to určité mystérium. Režisér Andrej Tarkovskij natočil v roce 1979 legendární film Stalker, který se dodnes divákům nepodařilo zcela rozklíčovat. Vypráví se v něm o průvodci, který vodí zájemce do zakázané „Zóny“. Každý z nich má jiný motiv, jedno mají ale společné - zóna je neodolatelně přitahuje. Když v roce 1986 vybuchl Černobyl, lidé začali vnímat Tarkovského film jako film o Černobylu. Pochopili to tak, že geniální tvůrce Tarkovskij patrně budoucí tragédii nějak vytušil a ve svém filmu ji předpověděl. Dnes jezdí do zakázané Zóny deset tisíc turistů ročně. Zaplatí si zájezd s cestovkou, aby se mohli vyfotit s maskou na obličeji a varovně pípajícím dozimetrem v ruce. Minutu nebo dvě postojí před betonovým sarkofágem, který ukrývá havarovaný reaktor bloku číslo čtyři. Pak se projdou po opuštěné Pripjati – městě, které kdysi hostilo padesát tisíc lidí a dnes si je příroda bere zpět. Takhle nějak by svět asi vypadal po atomové válce, že? V Pripjati jim dělá průvodce stalker ne nepodobný tomu filmovému. Možná turisty a jejich nedostatek respektu k Zóně nenávidí stejně, jako Stalker z Tarkovského…
Václav Vašků je český novinář a fotograf. Pracoval jako novinář v Občanském deníku, v letech 1996 až 2004 působil jako tiskový mluvčí Greenpeace ČR. Ve stejné době byl také šéfredaktorem Magazínu Greenpeace – časopisu pro ochranu přírody a životního prostředí. Od roku 2004 na volné noze.
Publikoval např. v časopisech 21. století, Reflex, Nový Prostor, Sedmá generace, Koktejl atd.
Cyklus jeho fotografií o současném životě v oblasti Černobylu získal 2. místo v kategorii Příroda a životní prostředí soutěže Czech Press Photo 2005. CV: Wikipedia