Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Václav Špale: Tíže

Do 6.6.2015 bude v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná zajímavá výstava Václava Špale: Tíže.
CV z Wikipedie a webu:

Václav Špale (18. března 1950 v Mladé Boleslavi) je český akademický malíř, který se ve volné tvorbě věnuje malbě, kresbě, ilustraci, scénografii, tvorbě objektů a instalací. Restauruje nástěnné malby a sgrafita. Žije v Praze. Restaurátorsky působí zejména v Jižních Čechách. V letech 2010 a 2011 působil v Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

Studium
1966–1970 Střední odborná škola výtvarná v Praze;
1971–1977 Akademie výtvarných umění v Praze, prof. František Jiroudek;
1982–1985 Aspirantura na AVU v Praze, prof. František Jiroudek.

Od počátku 80. let restauruje nástěnné malby a sgrafita. Zejména v této době, ale i později spolupracuje s restaurátorem Ak.mal. Jiřím Čechem. Od roku 1991 má licenci Ministerstva kultury na „restaurování uměleckořemeslných dekorativních maleb“, od roku 1996 má licenci Ministerstva kultury na „restaurování nástěnných maleb a sgrafita“. Zejména v letech 1996 – 2002 vede tým i spolupracuje s kolektivem restaurátorek – absolventů Litomyšlské restaurátorské školy. Mezi lety 1996 a 2008, během prací na sgrafitových fasádách na zámku Kratochvíle, v Prachaticích a zejména ve Slavonicích se formuje jeho kritický postoj k předchozím restaurátorským zásahům na sgrafitech.

Viceprezident Sdružení SERPENS, člen sdružení restaurátorů REART Praha, do roku 2012 člen a jednatel Spolku výtvarných umělců Mánes.

V roce 1990 se podílí na vzniku Umělecké společnosti Praha a jejích dalších aktivitách.

V roce 1990 spoluzakládá volné sdružení malířů, sochařů a grafiků Lipany, pro které postupně organizuje výstavní projekty: 1991- “Lipany poprvé”, Galerie Fronta, Praha; 1992 – “Lipany poprvé naposled”, Mánes, Praha a “Na vlkovském poli”, Galerie Sýpka Vlkov a Art galerie, Žďár nad Sázavou; 1993 – “Lipany opět poprvé”, Turčianská galerie, Martin a Galerie Trenčín a “Od Lipan”, Městské muzeum a galerie, Semily.

V roce 1993 iniciuje zpřístupnění objektu bývalé synagogy v Praze na Palmovce pro výtvarné akce a expozice. Společně s Radkem Horáčkem organizuje a sám se účastní série projektů – “Zastavený čas”, Synagoga na Palmovce, pracovní setkání devíti pražských a moravských umělců; 1994 – pokračování projektu “Zastavený čas II”, židovské ghetto a synagoga v Třebíči; výběr „Zastavený čas II – z Třebíče na Palmovku“, Synagoga na Palmovce.

V roce 1995 spoluzakládá Sdružení Serpens, které, nejprve s Divadlem Ensemble, později samostatně, pokračuje v aktivitách v libeňské Synagoze, rozšířených i na oblast divadla a hudby. Je dramaturgem akcí, spoluautorem a scénografem divadelních projektů, které Sdružení SERPENS realizuje a od roku 1998 kurátorem výstavních projektů.

V roce 2000 je autorem námětu, spoluautorem a producentem akce „ARCHA divadlo v pohybu“, společného projektu Sdružení SERPENS, Divadla Husa na Provázku – CED a Divadla ARCHA v rámci projektu Praha – Evropské město kultury roku 2000, projekt byl reprizován v Brně.

V letech 2001-2002 se Sdružením SERPENS rozšiřuje na jednu sezónu své aktivity do objektu Löwitova mlýna v Libni, kde se podílí na představení „Básníci a periferie“ a organizuje výstavní projekty.

V roce 2004 je spoluautorem a spoluproducentem oslav nedožitých devadesátin Bohumila Hrabala v Libni pod názvem „Hrabalova devadesátka“.

Od roku 1994 je spoluautorem a spolukurátorem některých výstavních projektů S.V.U.Mánes: 1994 – „Mánes Mánesu“, Výstavní síň Mánes v Praze; 2001 „Možná první a zatím poslední“, Výstavní síň Mánes v Praze; 2002 „Mánes ve mlýnici“ – Löwitův mlýn v Libni; 2004 „Umění se kterým žiju – obraz a socha v bytě“, Galerie S.V.U.Mámes Diamant v Praze; 2007 „Mánes Mánesu – členové spolku k 120. výročí založení S.V.U. Mánes, Galerie S.V.U.Mánes Diamant; 2009 „Spolek výtvarných umělců Mánes (1887-2009)“, Berlín; 2009 „Spolek výtvarných umělců Mánes“, Bratislava; 2011 „68 až 80“, Galerie S.V.U.Mánes Diamant v Praze.

www.vaclavspale.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Václav Špale: Tíže