Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Václav Sokol: Poklad skrytý v poli (biblické obrazy)

20. 12.-1. 1. / Novoměstská radnice / Malba

Pouze do 1.1.2016 bude v galerii v přízemí Novoměstské radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná výstava Václava Sokola: Poklad skrytý v poli (biblické obrazy). Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Text k autorovi:
Václav Sokol (*1938) je kreslíř a grafik.
Vystudoval střední výtvarnou školu (1953–1958).
Pracoval v Památníku národního písemnictví a poté v jako grafik ve Stavbách silnic a železnic.
Svými kresbami často doprovází texty v knihách jako Poselství Ježíšovo (1969), Hryhorije Skovorody Rozmluva o moudrosti (1983). S bratrem Janem, který je filosof a překladatel, vydali knihu Čtení z Bible (1996 a 2014), jež spojuje ukázky z klíčových míst biblického textu v Ekumenickém překladu, srozumitelný výklad podstatných pojmů biblické řeči od Jana Sokola a původní komentář textů a motivů Václavovými pastelovými kresbami.
Václav Sokol také navrhuje celkovou úpravu knih a časopisů (Vyšehrad, Triáda, Divadelní ústav, Architekt), píše texty o umění (Perspektivy KT, Revolver Revue). Zabývá se i volnou tvorbou.
Je autorem několika betlémů v různých materiálech a velikostech. Největší z nich je betlém vytvořený jako věž se spirálovitou cestou, po níž jdou poutníci k jeslím s Jezulátkem (vytvořen přímo do jedinečného prostoru ve středu kostela sv. Klimenta v Odolena Vodě v letech 1985–1988).

Dílo a téma výstavy:
Jeden rys biblické řeči i obrazů stojí za zmínku zvláště dnes a zvláště před Vánocemi. Totiž ten, že se o i věcech, které se nedají zpeněžit dá mluvit a myslet pomocí obrazů vytržených ze světa obchodu, o svátečním se dá mluvit pomocí všedního, posvátné zahlédnout skrze všední… dokonce to možná ani nejde vyjádřit jinak.
Charakter pastelů V. S. je velice osobní. Barevnost i množství postav je omezena jen na to základní, ale právě proto je každá kresba do nejmenších detailů vycizelovaná. Celek výpovědi z kresby vychází napohled jako podivuhodně jemné světlo. Nenabízí se tu vůbec, jak si má čtenář představit ten který výjev. Kresby ukazují na sílu a tajemství, která z textu dokáže vyčíst jenom, když se jím nechal oslovit. Za textem tu není nějaká další interpretace a z ní vzešlá ilustrace, ale vidíme výtvarníkův pokus pomocí kresby porozumět tajemství.

Kurátor výstavy: David Bartoň

Otevírací doba: denně 10 – 18 hod, 24. a 25. 12. zavřeno, 31. 12. a 1. 1. 10 – 15 hodFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Václav Sokol: Poklad skrytý v poli (biblické obrazy)