Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Václav Berdych: Smutek těch dní – týden poté

Do 12.10.2018 bude v Galerii na úřadě Prahy 7, Nábřeží kpt. Jaroše 1000, Praha 7, ve 2.patře zdarma přístupná výstava fotografií Václava Berdycha: Smutek těch dní – týden poté.   Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Vystavené fotografie vystihují tísnivou atmosféru v Praze po vstupu okupačních vojsk v srpnu 1968.

Václav Berdych (nar. 12.6.1916, Potštejn – zem. 3.3.2016, Praha) byl synem četníka. Studoval v Praze architekturu. Již tehdy se zajímal o film a od roku 1938 byl redaktorem filmového týdeníku Aktualita. Za okupace se zapojil do odboje, v roce 1941 byl zatčen a až do osvobození vězněn. Po osvobození se vrátil k filmu, nejprve jako pracovník Ústřední filmové dramaturgie a poté až do roku 1964 působil na Barrandově jako asistent režie a pomocný režisér. Spolupracoval zejména s Martinem Fričem, s nímž též spolurežíroval komedii Bylo to v máji. Od roku 1964 se věnoval fotografii a jako výtvarník kolážím. Jeho práce byly vystaveny v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (2012 a 2014) a v žižkovské síni Atrium (2016) k nedožitým stým narozeninám. O zážitcích z války napsal knihy Mauthausen (1959) a Krvavé slunce (1963). Přeložil knihu vzpomínek spoluvězně Jacoba Boulangera …s číslem na srdci (1960). Ke konci života pobýval v Domově péče o válečné veterány v Ústřední vojenské nemocnici.

Výstavu pořádá MČ Praha 7 ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR a Muzeem policie ČR.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Václav Berdych: Smutek těch dní – týden poté