Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Václav Benedikt – Obrazy

8. 10.-26. 10. / Viniční altán / Malba

Do 26.10.2018 bude ve Viničním altánu Gröbovka, Havlíčkovy sady 1369, Praha 2 – Vinohrady, přístupná zajímavá výstava obrazů Václava Benedikta.

Václav Benedikt

Malíř a grafik. Narodil se 10. 7. 1952 v Plzni. Vyrůstal skromně, domácí prostředí malbě ani výtvarnému umění příliš nepřálo. Od raných počátků si musel postupně svůj postoj vydobýt, svou neochvějností až zarputilostí a přesvědčením, že poetičnost, krása ani dramatičnost by neměly z životů vymizet.

Jeho ranou tvorbu silně ovlivnila v letech 1978–1984 soukromá studia u profesora Jiřího Patery. Výrazný vlastní malířský výraz umělec nalezl a dále rozvinul v druhé polovině 80. let. Obrazy se projasnily, významnou roli začala hrát bílá barva. Kompozice stojí na koloristicky založené hře pastelových tónů. Tím vlastním způsobem vyjadřuje poetickou a duchovní složku malířské výpovědi. Je to výpověď o okamžiku, mnohdy o snové krajině, v níž se objevují i fugurální prvky a často – v personifikované podobě – i animální typy. Realistické prvky jeho malby v sobě nesou stopu původního tvaru, ale jsou pozměněné a vytvářejí svébytně viděné novotvary. Rytmus, atmosféra okamžiku, to jsou prvky, se  kterými Benedikt pracuje. V jeho obrazech se něco děje a autor zachycuje důležitý moment tohoto děje. Ten poté zakonzervuje v kompozici. … přesto ale máme dojem, že se v každém okamžiku odehraje něco navazujícího. Jeho obrazy rozhodně nepůsobí staticky.

V celkovém pojetí vždy vytváří barevné harmonie, které mají svá tajemství, ale netemná. Barvy se v duchu kolorismu podporují. Nebojují proti sobě, vytváření harmonie a jedna ke druhé se chová tak, že vyzdvihuje hodnotu té opačné. Ačkoli jsou v dílech kontrasty, v celkovém pojetí je obraz vždy vyváženou harmonií. Nanášení požadovaných tónů barev, jejich vrstvení a rozmývání se poté stává stěžejní hodnotou jeho práce. Barvy v sobě nesou emoci okamžiku a zároveň celého obrazu. Někdy jsou přítomny také základní symboly, například překřížené kříže. Z obrazů dýchá bezprostřednost, hravost a dětská vynalézavost.

V současné tvorbě se umělec přiklání k čistým barvám, které občas na plátně rozmývá, aby tak dosáhl požadované sytosti a tónu. Uplatňuje tvarovou zkratku, ačkoli reálný základ v malbě stále je patrný. To vše – osobitá technika, originalita kompozice, vytříbený smysl pro harmonii barev a tvarovou abstrakci dávají jeho obrazům mnohovýznamové sdělení.

Dalším svébytným polem Benediktovy tvorby je grafika. Autor začínal se suchou jehlou, dnes je pro něj nejcharakterističtější litografie. Soutisky litografie vytváření chladnější, klidnější a čistští protipól Benediktovy tvorby – představují vedle malířské zarputilosti a bezprostřednosti jeho jemnější grafickou polohu. Dokonalá preciznost tisků, jejich lyrický náboj i optimistický výraz umělci přinesly široké uznání i v zahraničí.

Václav Benedikt žije a pracuje od roku 1984 v Praze. Je členem Nového sdružení pražských umělců a Jednoty umělců výtvarných v Praze. Zúčastnil se mnoha studijních pobytů, plenérů a sympozií ve Španělsku, Švýcarsku, Slovensku, Itálii, Brazílii a dalších státech. Podílel se na desítkách skupinových výstav, soutěží, výtvarných přehlídek – například na Art Foru v Berlíně, Grand Palais v Paříži. Václav Benedikt patří k hlavním představitelům lyrické abstrakce, analytické malby a kolorismu.

Do současné doby realizoval přes 100 samostatných výstav v Praze, Paříži, Budapešti, Kodani, Sofii, Monte Carlu, Ženevě a v dalších městech ČR i v zahraničí.

Aktivně se podílí na mnoha charitativních a humanitárních akcích. V průběhu let obdržel různá ocenění, mezi jinými Cenu Masarykovy akademie umění, Cenu Franze Kafky, cenu Salvátora Dalího za malbu. Asi pět let spolupracoval s Galerií Benedikt se sídlem ve Švýcarsku.

Také spolupracuje s architekty při realizaci interiérů významných budov. Jmenujme třeba hotel Mövenpick, Renaissance, banky Hypovereinsbank, Raiffeisenbank nebo Komerční banku. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha zemích, v soukromých i veřejných sbírkách.

Ivana Beranová
kurátor
Viniční altán

Dodatečné fotografie ze společenské části vernisáže: Nešo Matić



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Václav Benedikt – Obrazy