Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Václav Balcar: Cesta z války – z návratu československých legionářů do vlasti

Do 15.7.2015 bude v paláci YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1, denně od 8 do 21 hodin, zdarma přístupná v pasáži a na schodišti velmi zajímavá výstava Václav Balcar: Cesta z války – z návratu československých legionářů do vlasti.

V dějinách společnosti zastávají zvláštní místo generace lidí, kterým bylo předurčeno narodit se a žít v dobách nesmyslných mocenských experimentů, jejichž průběh však nemohly nijak ovlivnit, a tak se staly nedobrovolně jejich součástí se všemi nedozírnými a nezvratnými důsledky. Dramatický životní příběh Václava Balcara (*5. března 1892 ve Rtyni v Podkrkonoší, † 7. Února 1970 v Opavě) symbolizuje řadu lidských osudů, které nelítostné soukolí válečné mašinérie vláčelo dlouhou dobu v odloučení, chaosu, psychickém a tělesném strádání mimo bezpečí domova. Václav Balcar hrůzy I. světové války, legionářské tažení Ruskem a komplikovaný návrat do vlasti nejen prožil, ale navíc svým objektivem „napsal“ fascinující „fotografický román“ bez jediné věty fabulace. Mimořádná fotografická reportáž z části ruské anabáze a následného návratu legionáře Václava Balcara jsou poprvé představeny veřejnosti formou výstavy a doprovodného katalogu. Jedná se o unikátní soubor fotografií pořízených z cca 400 skleněných negativů, které zásluhou další generace Balcarů zůstaly zachovány v neporušeném stavu.

Odvaha, čest i pomoc druhým. Takové ideály byly vlastní statečným československým legionářům. Jejich návrat do vlasti z ruských bojišť v roce 1919 nyní připomene výstava fotografií v pasáži pražského paláce YMCA. Právě YMCA, největší a nejstarší mládežnická organizace na světě, slaví letos už 25 let od obnovení své činnosti u nás. A byli to právě obětaví členové YMCA, kteří vyčerpané vojáky během jejich cesty domů podporovali a často i osobně doprovázeli.

Jejich společné putování přes Asii i Ameriku zachytil tehdy svým fotoobjektivem legionář Václav Balcar, jehož vnuk Vladimír Balcar výstavu spolu s palácem YMCA uspořádal. Výstava „Cesta z války“ obsahuje zhruba padesát unikátních snímků, z nichž některé uvidí veřejnost úplně poprvé.

„Výstava zahrnuje nejzajímavější fotografie, které můj dědeček nafotil při svém návratu z první světové války. Byl v prvním transportu a díky negativům, které pečlivě popsal a zachoval, tak máme zdokumentovanou celou cestu československých legionářů kolem světa, která vedla z Vladivostoku, přes Tichý oceán, Ameriku a Evropu až do Prahy,“ říká fotografův vnuk Vladimír Balcar.

„Jedinečné dokumenty slavné kapitoly našich dějin a málo známá práce YMCA mezi legionáři je jedním z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli výstavu ukázat veřejnosti,“ uvádí ředitelka paláce YMCA Petra Otřísalová. Podle ní tato organizace vždy přitahovala a zároveň formovala lidi, kteří usilovali o harmonický rozvoj člověka – jeho ducha, duše a těla. „Právě tohle zásadní propojení symbolizuje i červený rovnostranný trojúhelník, který má YMCA ve svém znaku. A tomu také dodnes odpovídají naše aktivity,“ dodává Petra Otřísalová, která dnes dohlíží mimo jiné na to, aby všechny výnosy z paláce sídlícího na prestižní adrese v Praze Na Poříčí směřovaly tam, kam mají: na podporu práce s dětmi a mládeží nebo na opravu a údržbu spravovaných objektů.

Přepravu legionářů do vlasti zajišťovala americká sekce YMCA, které se jinak starala především o válečné invalidy. „Na fotografiích, které teď vystavujeme vůbec poprvé, je i jeden z jejích členů – americký strýček Číž, jak ho nazývali sami legionáři. Profesor gymnastiky a atletiky, Američan s českými, respektive chodskými kořeny byl tehdy hlavním sekretářem YMCA. Spolu s ním obětavě pomáhala legionářům také jeho manželka, která je učila anglicky,“ říká Vladimír Balcar. „Pro legionáře byl Anthony Chez Číž ztělesněním konkrétní pomoci a záchrany, ale i zdrojem porozumění, energie a dobré nálady, kterou po těžkých bojích tolik potřebovali,“ uzavírá Balcar.

Palác YMCA v centru Prahy, v němž se výstava fotografií uskuteční, zůstává i dnes místem sportu. Budova postavená ve stylu moderního klasicismu si i dnes zachovala i svoje architektonické přednosti. Kromě plaveckého bazénu se v ní nachází tělocvična s unikátní běžeckou dráhou s klopenými zatáčkami. Působí tu také anglicko-česká mateřská školka a pro veřejnost je zde otevřena restaurace s jedinečnými vysouvacími okny. Na dobré adrese si také rádi pronajímají kanceláře různé firmy a organizace.
V paláci kromě českého a evropského ústředí, sídlí i pražská organizace YMCA. Ta se v duchu své křesťanské tradice zaměřuje na sociální a volnočasové programy pro děti, mládež i celé rodiny. Organizuje nejrůznější sportovní akce, amatérské hudební a divadelní aktivity, provozuje mateřská centra a pořádá také oblíbené letní tábory. Mezi ně patří například i letní Masarykův tábor v Soběšíně u Sázavy, který vznikl již v roce 1921.

Budova paláce YMCA, dílo významného pražského architekta Eduarda Hniličky, jednoho z tvůrců prvorepublikové Prahy, byla slavnostně otevřena 28. dubna 1928. Celý palác je dnes součástí pražské památkové rezervace.
Po několika letech fungování v rámci Československých legií se u nás YMCA od roku 1921 masově rozšířila především díky vydatné pomoci z USA a za přispění elity národa, mimo jiné T. G. Masaryka či Ing. Václava Havla. Po únoru 1948 palác přešel pod křídla Československého svazu tělesné výchovy a YMCA tu svou činnost obnovila až v roce 1990.

V paláci najdete i jeden nejstarších výtahů – páternosterů v Praze, který slouží veřejnosti už 87 let.

Míčová hra basketbal se začala hrát vůbec poprvé díky organizaci YMCA? Košíkovou vymyslel v roce 1891 Dr. Jamesem Naismithem, který působil jako učitel na sportovní škole YMCA ve Springfieldu ve státě Massachusetts. Během následujících 100 let se basketbal stal jednou z nejoblíbenějších sportovních her na světě a hrál se pochopitelně i v paláci YMCA.

Organizace YMCA (Young Men´s Christian Association) byla založena už v roce 1844 v Anglii,aby pomáhala mladým lidem ztraceným v rychle se industrializujících a odlidšťujících městech Anglie – jde o vůbec nejstarší, největší a nerozšířenější mládežnickou organizaci na světě.
V současné době YMCA působí ve124 zemích světa a má přes 58 milionu členů.

www.palacymca.cz
www.ymca.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Václav Balcar: Cesta z války – z návratu československých legionářů do vlasti