Vernisáž Uwe Henneken & Zdeněk Sokol: Transitions
Do 15. 1. 2023 je pro vážné zájemce zejména z řad sběratelů na předchozí individuální objednání v nově přestěhované VIP galerii Cermak Eisenkraft, Národní 9, Praha 1, 2. patro, přístupná krásná a velmi zajímavá výstava Uwe Henneken & Zdeněk Sokol: Transitions.
Galerie Cermak Eisenkraft pokračuje v prostorách galerie v Topičově domě na Národní 9 v sérii jedinečných projektů a představuje výstavu dvou významných současných umělců, německého malíře Uweho Hennekena a českého fotografa Zdeňka Sokola, nazvanou Transitions. Výstava nabídne zajímavý pohled na kontext vzniku děl obou autorů a jejich konfrontaci. Výběr děl poukáže na šíři a intenzitu jejich práce, tak jako na důležité tvůrčí periody a uvede tak diváky do jejich bohatého duchovního světa spirituální transformace, kterou si oba umělci, každý svým vlastním způsobem, prošli a která hluboce ovlivňuje a propojuje jejich tvorbu.
Uwe Henneken (* 1974, Paderborn) je světově uznávaným a předním malířem své generace v Německu. Žije a pracuje v Německu a Dánsku. V letech 1997–2002 absolvoval Kunstakademie Karlsruhe a UdK v Berlíně. V letech 2009–2011 byl hostujícím profesorem na HfBK v Hamburku.
Duchovní krajiny Uweho Hennekena představené v Praze působí jako balzám na duši. Jsou to obrazy vnitřních krajin, které poskytují inspiraci, útěchu a klid. Čerpají z archetypálních obrazů a probouzejí naše nejniternější pocity. Velmi důležitá je v jeho obrazech barevnost. Hennekenova paleta klade větší důraz na vhled mysli, tedy na to, jak jsou přírodní efekty zprostředkovány do přijímaných afektů prostřednictvím projekcí vědomí. Pozorováním jeho obrazů začíná hra s naším vlastním podvědomím naskýtající nevšední barevný pohled do zrcadla člověka jako osoby.
Zdeněk Sokol (* 1965, Praha) vystudoval Pražskou fotografickou školu, v letech 1989–1993 byl členem umělecké skupiny Bratrstvo, studoval na katedře fotografie pražské FAMU a zároveň se stal i jedním z nejvyhledávanějších českých reklamních fotografů. Neunesl však tlak komerční sféry, peněz a drog. V roce 1998 opustil vybudovanou kariéru a odešel žít do lesa, kde strávil celých 15 let. Ve snímcích z tohoto období zobrazuje v tajemných abstraktních náznacích spiritualitu a začíná pracovat s pohybovou neostrostí. Ve fotografii se víceméně odmlčel, sem tam experimentoval. Až…: „Já jsem vlastně měl v sobě nějakej blok, kterej mi nedovoloval se tím největším darem, kterej v sobě mám, což je umělecká fotografie, živit. Tím, jak jsem měl pocit, že sice kopu dobře, ale za špatnej tým… Furt jsem měl nějaký prachy, teda docela veliký, nějak se to ve mně zablokovalo… takový to, že jako nemáš dovoleno se tím živit, ale to pravděpodobně udělalo moje podvědomí. Asi proto, že jsem zneužil ten dar. Měl jsem to v sobě tak dlouho nastavené… A de facto během té první vlny covidu se to ve mně začalo otevírat fakt intenzivně… zase jsem začal mít chuť do tvůrčí práce. Ale furt to ještě nebylo tak, že by to byla moje práce, furt mě to táhlo k volný tvorbě, že jsem měl vlastně potřebu se nějakým způsobem sebevyjádřit. Seberealizovat se ve volný fotce. Tak nyní pracuji pro Národní divadlo. Tato práce ve mně opět otevřela kreativní tvůrčí potenciál, jsem zpátky v tom flow. Mám spoustu dalších nápadů na další tvůrčí projekty a jedu v tom a jsem šťastnej jak blecha.“
V rámci výstavy byl vydán katalog v česko-anglicko-německé mutaci s texty Marka Gisbourna a Tomáše Pospíszyla. Součásti katalogu je i rozsáhlý rozhovor galeristy Tomáše Zapletala Cermaka s Uwe Hennekenem a Zdeňkem Sokolem zaměřený na stěžejní témata tvorby obou autorů.
Statement galeristy a kurátora výstavy Tomáše Zapletala Cermaka: Oba autoři prošli transformací, stali se z nich pokorní a úžasní lidé, kteří vyzařují pozitivní energii, stejně tak jejich umění. Cesta, jak k této proměně došli, je strhující. Zdeněk Sokol kupříkladu žil 15 let v lese. Výstava Transitions je o pohledech do našeho nitra, do nevědomí, poznávání vnitřních krajin našeho já. Je to jeden z nejzajímavějších projektů mé kariéry galeristy.
Záštitu nad výstavou převzal Andreas Künne, velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice. Výstava byla realizována s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1 a Česko-německého fondu budoucnosti. Katalog k výstavě vznikl díky finanční podpoře Státního fondu kultury ČR.