Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž UMPRUMSHOP – re-think, re-cycle, up-cycle

Do 21.12.2019 bude v galerii UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupný prodejní UMPRUMSHOP – re-think, re-cycle, up-cycle. Otevřeno: 11–20 hodin.

Pokud chcete pořídit originální dárek k Vánocům bez výčitek, že podporujete globální, konzumní trh, UMPRUMSHOP je pro vás řešením. Nejnovější prodejní přehlídka prací studentů a absolventů UMPRUM se tentokrát zaměřila na téma re-think, re-cycle, up-cycle.

Jedenáctý UMPRUMSHOP otevírá druhou dekádu své existence a zároveň se pomyslně vrací na začátek. Jeho primárním cílem je i nadále prezentovat a prodávat autorskou tvorbu studentů a absolventů UMPRUM, zároveň se však snaží zrevidovat vlastní přístup a co nejcitlivějším způsobem reagovat na aktuální společenské otázky související s environmentální krizí. 

Kurátorský výběr se zaměřuje především na kvalitní lokální produkty, které pozitivním způsobem přispívají k šíření uvědomělého přístupu k nakupování, vlastnění věcí a zájmu o jejich původ. Při výběru jsme také upřednostňovali práce, které byly tvořeny s přihlédnutím na koncept zero waste“, říká koordinátorka projektu, asistentka Ateliéru módní tvorby Alice Klouzková.

Letošní ročník UMPRUMSHOPU nabídne tvorbu 61 mladých autorů a řadu různých produktů – bytové doplňky a předměty ze skla a porcelánu, oblečení a módní doplňky, šperky nebo třeba brýle. Zastoupena je řada oblíbených autorů, ale i nováčků v oboru. Návštěvníci se mohou těšit například na přešívané svetry Renaty Dračkové, second-handová trička, kterým vdechly nový život autorské potisky Aniny Mengerové, střihy a návody jak si udělat designové módní kousky od Barbory Procházkové, batohy a ledvinky ze zbytků a starých reklamních bannerů Mikuláše Procházky, nebo brýle, které Ondřej Vicena vytvořil z odložených obrouček.  Zastoupeny budou i práce z keramiky a porcelánu. Zmínit můžeme osázené květníky, které vyrobila a květiny sama vypěstovala Nela Britaňáková, nebo křišťálové vázy Anny Jožové, jejichž součástí jsou barevné střepy. UMPRUMSHOPU se opět účastní i sdružení ELPIDA. Výtěžek z ponožek, které pletly babičky ze zbytků nevyužitých vln, půjde dál na charitativní účely.

Kromě nabízených produktů autoři zodpovědně přistupovali i k instalaci v prostoru Galerie UM. Pro předvánoční market využívají výhradně použitý mobiliář a zbytkové materiály, které vznikají při školní tvorbě. „Recyklaci a upcyklaci nechceme brát jen jako aktuální téma nebo dokonce módní trend. Vnímáme ji, jako naprosto samozřejmou součást práce designéra v 21. století“, říkají studenti Ateliéru módní tvorby, pod jehož záštitou se celá akce koná.

O UMPRUMSHOPU
Historii UMPRUMSHOPu můžeme hledat v roce 2009, kdy se ještě jmenoval VŠUP SHOP (oba názvy vycházejí ze zkratky školy). Tento předvánoční market vznikl z iniciativy studentů Ateliéru módní tvorby, který v té době vedl prof. Josef Ťapťuch. Zaměřoval se především na módu, šperk a drobné doplňky.
Na tuto tradici plynule navázali i studenti současného vedoucího ateliéru Pavla Ivančice. Se stoupajícím zájmem veřejnosti se rozšiřovala nabídka o knižní publikace, výrobky z papíru, skla, porcelánu, drobné doplňky do interiéru, nebo dokonce studenty vyráběnou kosmetiku. Poslední ročníky UMPRUMSHOPu začaly klást důraz nejen na prezentaci studentské tvorby, ale i na téma udržitelnosti a šetrnému přístupu k prostředí.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž UMPRUMSHOP – re-think, re-cycle, up-cycle