Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Umělecká skupina Tlustá čára – Nesvobodné umění

Do 1.7.2020 bude v západním křídle Invalidovny, Sokolovská 24/136, Praha 8, v 1.patře (vstup je ze západu – od města), přístupná zajímavá výstava Umělecké skupiny Tlustá čára – Nesvobodné umění. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza Ch.

Skupina má za cíl svou tvorbou poukazovat na témata, která členy ve společnosti štvou, a zároveň integrovat do své tvorby lidi ze sociální oblasti – lidi v závislosti, lidi bez domova, z azylových domů, bývalé vězně, oběti trestných činů apod. Lidi, kteří jsou společností častokrát vyloučeni a možnost tvorby či sebevyjádření je jim odepřena i přesto, že jsou ve svém nitru stejní jako my všichni. Jediným rozdílem je, že život je srazil na kolena a oni sami nejsou schopni se postavit zpět na vlastní nohy. Tlustá čára poskytuje takovýmto lidem zázemí, komunitu i motivaci něco změnit.

Proč jsme si vybrali téma NESVOBODY? Většina z nás si mohla na vlastní kůži v minulých týdnech vyzkoušet, jaké to je být nesvobodný a uzavřen v izolaci. Aspekt svobody, vnitřního sebevyjádření a reakce na tuto situaci je nám v dnešní době bližší než kdykoli předtím. Rozhodli jsme se tuto emoci zrcadlit do naší tvorby a oslavit ji společně s vámi.

Nesvoboda úzce souvisí s mnoha sociálními tématy, například s otázkou sekundární oběti trestných činů, která je i hlavním tématem naší edukační kampaně, kterou budeme spouštět v září. V České republice žije 40 000 dětí, kterým je odepřena možnost setkat se se svými rodiči, kterým byla odňata svoboda. U těchto dětí dochází k psychickým traumatům a sociálnímu propadu. Absence rodičů ve vývoji dítěte může mít na život dítěte velký dopad. Absence rodičů poznamená dítě a zanechá nesmazatelnou stopu na jejich budoucích vztazích a zrcadlí se po zbytek života.

Pojďme společně nahlédnout do role sekundární oběti a svou tvorbou poukázat na to, že ignorace problém neřeší, ba naopak. O podobných tématech je potřeba hovořit a edukovat sebe i společnost.

Více informace o skupině naleznete na:

www.facebook.com/tlustacara
www.instagram.com/tlustacaraFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Umělecká skupina Tlustá čára – Nesvobodné umění