Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tylek a Tyleček

1. 11.-22. 11. / Galerie La Femme / Malba

Do 22. 11. 2023 je v Galerii La Femme, Bílkova 2, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Tylek a Tyleček.

Tvorba dvojice Tylek (1948-2019) a Tyleček (1948), kterou naše galerie exkluzivně zastupuje, je známá nejen v Čechách a ve Francii (kde dlouhé roky žili), ale i v zemích jako je Švýcarsko, Itálie, Austrálie či Japonsko. Zatímco umělkyně Tyleček soustředí svou tvorbu k barevným zátiším a krajinám, Tylek zvolil jako své životní téma ženskou figuru. Díla starší i nová budou ke zhlédnutí každý den od 10 do 18 hodin v termínu 1.11 – 22.11.2023
 
Cesta těchto dvou umělců nezačínala snadně. Z dovolené ve Španělsku se v roce 1983 rozhodli emigrovat do Francie. Paříž manžele Tylečkovy přijala za své. Galerie na Avenue Mozart na Montparnassu Pařížany uchvátila, stejně jako jejich vlastní galerie v pařížském Hotelu Ritz. Na cestách tvořili a odváželi si dojmy a inspiraci z Korsiky, Martiniku i Tahiti.
Do života Tylka a Tylečka nakonec vstoupil Otokichi a Japonsko. Otokichi byl japonským trosečníkem, jenž žil před dvěma sty lety a který přepravoval rýži do Edo, avšak při bouři byl odfouknut až na mys Alava, nyní stát Washington. Pro světovou expozici v roce 2005 měli Tylek a Tyleček zrealizovat výstavu Pět kontinentů a Japonci si žádali právě ilustrace života dobrodruha Otokichiho. Tylečkovi uskutečnili nápad v podobě cesty po stopách trosečníka. Třikrát objeli svět za tři roky. Sto obrazů velkých formátů a Mihama Muzeum v Japonsku se stalo vzpomínkou na dávného dobrodruha.
 
Při pohledu na jemné a křehké Tylkovy ženy, postavy hudebnic, víl, exotických tanečnic, přítelkyní, matek, milenek, jež objímají svého muže, oba propleteni jako labutě…Venuší, andělů, dívek, svůdkyní… ze všech maleb vychází žena jako archetyp bohyně.
 
Tylečkovy lyrické květiny probouzí vůni a krásu skutečných květů; zátiší, moře, louky a architektura rozeznívají v člověku až nadsmyslový půvab a pokaždé mír a radost.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tylek a Tyleček