Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Triple Candie: Institut pro studium univerzálních nejistot, část druhá: Kapitalismus

Do 31.12.2017 bude v pasážové galerii Ferdinanda Baumanna, Štěpánská 36, Praha 1, přístupná výstava Triple Candie: Institut pro studium univerzálních nejistot, část druhá: Kapitalismus.

Galerie Ferdinanda Baumanna představuje nový projekt Triple Candie. Projekt je součástí širší výzkumné iniciativy na téma „nejistoty“, kterou zkoumá ve vztahu ke kapitalismu v kontextu dosud relativně mladého českého ekonomického experimentu.
„Nejistota je hluboce zakořeněnou vlastností decentralizovaných systémů,“ poznamenal v roce 1996 Hyman Minský. Tento chicagský ekonom usiloval již deset let před Velkou recesí let 2008–2009 o větší vládní regulaci, která by zabránila cyklům konjunktury a krize a destrukci, kterou přinášejí. Většina minoritních skupin v USA však nic jiného než destrukci nezažila. Vládním intervencím se málokdy podařilo zabránit nemocem, vysídlování, zhoršování životního prostředí a dalším červíkům, kteří nahlodávají americký sen. Pro někoho je tento sen oknem, pro jiné vězením. V tomto smyslu lze chápat Pascalův slavný výrok, že „není jisté, že je vše nejisté“, jako otřepanou pravdu. Jistotou je, že sociální nejistota bude nadále přetrvávat v nižších společenských vrstvách a čím dál více postihovat i střední třídu.
Česká republika a její občané naopak na vlastní kůži zažili celou řadu ekonomických systémů a tím pádem vědí, že volnotržní kapitalismus je jen jednou možností. Ačkoli může vzbuzovat úzkost, je nejistota v těchto souvislostech něco jako dar, neboť odkazuje k možnosti jiné budoucnosti, která nepodlehne falešným slibům.

O kurátorech

Triple Candie je americká výstavní agentura vedená dvěma kunsthistoriky. V letech 2001–2010 provozovala řadu galerií v newyorském Harlemu. Dnes funguje nomádsky a pořádá výstavy na umělecká témata bez zapojení či svolení umělců a bez samotných výtvarných děl. Výstavy sestávají ze zástupných artefaktů, rekvizit a dokumentace, které se po skončení projektů většinou recyklují nebo zničí. Více informací naleznete nawww.triplecandie.org.

S laskavou podporou Společnosti Jindřicha Chalupeckého a Meetfactory. S podporou Ministerstva kultury České republiky, Města Prahy a Prahy 7.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Triple Candie: Institut pro studium univerzálních nejistot, část druhá: Kapitalismus