Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Žemla – Přespolní sonáty

31. 8.-1. 10. / Galerie Petr Novotný / Malba

Do 1. 10. 2022 bude v Galerii Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7 (kousek nad Veletržním palácem), přístupná velmi zajímavá výstava Tomáše Žemly – Přespolní sonáty. Otevřeno Út – Pá 12 – 18, sobota po tel. domluvě.

Na první výstavě nové poprázdninové sezóny představuje v Galerii Petr Novotný svou tvorbu slovenský autor mladší generace Tomáš Žemla. Je to jeho první představení v této galerii, v Česku však není umělcem neznámým, a to zejména díky Jan Čejka Gallery.

Tomáš Žemla (*1984, Trnava) v letech 2003–2007 studoval na pedagogické fakultě UKF v Nitře. Nyní žije a pracuje v obci Špačince na Slovensku.

Na této výstavě se Žemla představuje pracemi z posledních let, jako malíř krajin, a to zejména jeho dlouholetého tématu polí. Maluje konkrétní krajinu, kterou však svým specifickým způsobem malby často přivádí až na samou hranici abstrakce. Malíř v hypnotickém rytmu pokrývá celou plochu obrazu nekonečným počtem drobných barevných čárek, které vytvářejí jednotlivé vrstvy, navzájem se překrývající a prolínající a tím do plochy plátna pevně fixuje viděnou krajinu, zároveň ji však od nás oddaluje v mlžném rozostření abstrakce. Kromě těchto maleb jsou k vidění i práce čistě abstraktní, experimentující s vlastnoručně vyráběným ručním papírem. Nepředstavena zůstává grafická část tvorby Tomáše Žemly, jeho precizní velkoformátové lepty a akvatinty. 

Autor ke své tvorbě uvádí: „Trinásť rokov vytváram filozofiu Poľa a upínam sa na jeho jednoduchú priestorovú formuláciu. Svojim vlastným stavebným prostriedkom čiarkovania a konštrukčným prostriedkom polovičného horizontu vytváram makropriestor ako keby stále rovnaký, no stále rok po roku iný. Napĺňa ma tá jednoduchosť výtvarného jazyku, puristické plánovanie ale maximalizujúce realizovanie. Desiatky namaľovaných obrazov, ale stále cítim obrovský chtíč maľovať ďaľšie, ako keby ma tá jednoduchosť vizuálneho plánu poľa nabádala hľadať v ňom ďalšie a ďalšie momenty a možnosti stvárnenia až do úplného vyčerpania. Pokladám si otázku, každým dňom aktuálnejšiu. Je projekt Pole môj celoživotný projekt?“

Tomáš Žemla je autor, který již přerostl rodné Slovensko. Má za sebou dlouhou řadu zahraničních zkušeností a na české scéně je již také pevně zakotven. Jeho tvorba má punc nepochybné kvality, zároveň je i divácky velmi přitažlivá.

kurátor: Jan ČejkaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Žemla – Přespolní sonáty