Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Třeštík: Cesty 2021

9. 4.-15. 5. / Jatka 78 / Fotografie

Do 15. 5. 2022 je v kulturním prostoru Jatka 78, Jateční 1530, Praha 7 (hala 7 a 8 Holešovické tržnice), přístupná velmi zajímavá výstava Tomáše Třeštíka: Cesty 2021

Výstava je volně přístupná v době otevření Bistra & Baru Jatek78 (PO-SO 10-24:00, neděle – pokud se hraje, otevíráme 90 min. před začátkem představení).

V září 2021 zdokumentoval Tomáš Třeštík účastníky inscenace Cesty v šapitó Azyl78 na pražském Výstavišti.

Na inscenaci se v roce 2021 podílelo více než padesát akrobatů, herců, tanečníků, hudebníků, techniků a produkčních, kteří spoluvytvářejí Cirk La Putyka, a to z různých koutů světa a napříč generacemi. Klaunské výstupy, náročná a dechberoucí čísla i skupinové choreografie prezentují cirkusové umění plné svobody, risku, poezie, smíchu, slz, potu, bolesti, souhry a opravdovosti.

Tuto opravdovost, čistotu a neopakovatelnost vyzdvihuje Třeštík jako hlavní důvod, proč rád spolupracuje na projektech Cirku La Putyka.

Konkrétně na tomto projektu ho lákalo zachytit dlouhodobost a komplexnost divadelní tvorby. Na představení se podílí obrovské množství lidí a hodně z nich není na jevišti vůbec vidět, pozornost si však zaslouží. Prostřednictvím záměrně jednoduchých fotografií tak dochází k určité demokratizaci souboru, kde jsou obě strany (jak ta umělecká, tak ta produkčně-technická) vyvážené. Všechny tyto lidi Třeštík fotil na trávě u šapitó bezprostředně po jejich výstupu na jevišti, nebo v pauzách mezi prací, nikoliv ve studiu. Čistota portrétu se tu potkává s bezprostředností výrazu každého vyfoceného člověka. Nepodléhá dogmatickému zadání a oproti komerční tvorbě zde nejsou nastaveny žádné podmínky, mantinely, hranice toho, co přesně má zachycený výraz vyjadřovat.

Představení Cesty se letos vrací v nové verzi. Od 23. dubna do 14. května je k vidění v Azylu78 na pražském Výstavišti.

Tomáš Třeštík (*1978) vystudoval katedru fotografie na pražské FAMU a věnuje se především portrétu a reklamě. Vyučuje fotografii na Akademii Michael, sám sebe trošku ironicky definuje jako tátu, fotografa, shromažďovače věcí a hedonistického umělce života.

Postprodukce fotografií: Monika Zahem
Asistence: Anna Marie Křížová a Marek KnittlFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Třeštík: Cesty 2021