Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Svoboda – Tady končí film

12. 6.-18. 7. / Nevan contempo / Film

Do 18.7.2015 bude v Galerii Nevan Contempo, U rajské zahrady 14, Praha 3, přístupná zajímavá filmová projekce s výstavou Tomáše Svobody: Tady končí film.

Tomáš Svoboda (*1974)
(*1974) studoval na Akedemii výtvarných umění v Praze (1996-2003, ateliéry Prof. Jiřího Sopka a doc. Vladimíra Skrepla) a na Staatliche Akademie der bildenden Künste, Karlsruhe (1999). Získal studijní či pracovní stipendia v zahraničí: 2002 Brandenburg (D), 2003-4 Bern (CH), 2004 Berlin (D), 2008-9 Berlin (D). Spoluzakládal galerii Display (2001), nyní tranzitdisplay (od 2007). Mimo své umělecké praxe je autorem architektonických realizací výstav ve veřejných galerijních institucích v ČR. Pracuje také jako architekt filmových a televizních projektů. (Soupis vybraných výstav na: www.tomassvoboda.eu)
Tomáš Svoboda se dlouhodobě věnuje tématu filmu a naší zkušenosti s pohyblivým obrazem jako dominující vizuální zkušeností naší doby. Pracuje s textem, zvukem, videem, objektem či instalací. Výstava „Tady končí film“ představuje různé polohy uplatnění filmové řeči, které přesahují její obvyklý výskyt.
—————————————

Ideální dílo Tomáše Svobody

Projekce. Herec, zabírán v deatilu na pozadí klíčovacího bluescreenu, deklamuje následující text:

„Truman Burbank si po léta myslel, že je jedním z řadových obyvatel úhledného amerického městečka, s příznačným názvem Seaheaven. Jenže pravda je zcela jiná a on jí zpočátku nechce uvěřit. Ve chvíli, kdy se narodil, se stal hrdinou a hvězdou přímého televizního přenosu. Každý jeho krok zaznamenávaly a až dosud zaznamenávají kamery. On sám je „neherec“, ale všichni kolem – rodina, přátelé, sousedé, spolupracovníci – ti všichni přesně znají své role. Píše jim je na tělo režisér, jenž svému pořadu propadl jako droze. To, co Truman považoval za domov, je ve skutečnosti neuvěřitelně rozsáhlé televizní studio. V něm se odvíjí Trumanův životní příběh, sledovaný miliony diváků 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, celých 30 let. Vítejte na kanále Truman Show. Dívá se celý svět, protože tvůrce je mistrem ve svém oboru.“

Ondřej Chrobák

10. 6. 2015Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Svoboda – Tady končí film