Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Roubal – Doomscrolling

20. 4.-15. 5. / Holešovická Šachta / Socha

Do 15. 5. 2022 bude v kulturním prostoru Holešovická šachta, Na Šachtě 3, Praha 7, vstup je z ulice Bubenská 14, přístupná zajímavá výstava Tomáše Roubala – Doomscrolling.

Kurátor: Ján Gajdušek

Závislostí na neustálém používání mobilního telefonu, vyřizováním neodkladných povinností a prokrastinací na sociálních sítích se pomalu propracováváme k pocitu vyhoření, marnosti a stresu. Smutný smajlík je odkazem k newspeaku bezobsažné on-line komunikace a nekonečnému scrollování, vrstvy rozteklého kovu po celém těle představují nánosy zbytečných dat, které se v nás usazují. Podle nejnovější definice na anglické mutaci Wikipedie je Doomscrolling (termín se v online médiích začal objevovat od konce března 2022 jako reakce na katastrofické zprávy o válce na Ukrajině, které zaplavily sociální sítě) „trávení nadměrného množství času na obrazovce, které je věnováno vstřebávání negativních zpráv. Zvýšená konzumace těchto negativních zpráv pak může u některých jedinců vést ke škodlivým psychofyziologickým reakcím.“
 
Výstava představí aktuální tvorbu Tomáše Roubala (* 1982). Sochař působící v Praze je absolventem Akademie výtvarného umění a designu v Bratislavě, kde studoval v ateliéru uměleckého tisku a jiných médií pod vedením prof. Róberta Jančoviče. Absolvoval stáže na Fachhochschule v Trieru, Universität für Angewandte Kunst ve Vídni či umělecké rezidence v Portugalsku a na Slovensku. Ve své tvorbě kriticky a s metaforickým ostrovtipem zpracovává kulturní a společenské fenomény současného světa.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Roubal – Doomscrolling