Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Pospěch: Sluneční město

11. 12.-31. 1. / Artwall / Aktivistické umění

Do 31.1.2018 bude ve venkovní Artwall gallery, Nábř. kapitána Jaroše, Praha 7, k vidění výstava Tomáše Pospěcha: Sluneční město.

Vernisáž proběhla 11.12.2017 v galerii Berlínskej model, pplk.Sochora 9, Praha 7.

Limity jednoho snu

„A to tam nikdy nejsou mraky?“ diví se Neználek v knize Nikolaje Nosova Neználek ve Slunečním městě. „Proč by ne, jsou,“ odpovídá jeden z obyvatel sluneční utopie, „ale naši učenci vymyslili takový prášek, a jak se někde objeví nějaký mrak, posypou ho, a mrak hned zmizí.“

Výstava Sluneční město propojuje dobové propagační fotografie JZD Slušovice, vytvořené v 80. letech reklamním fotografem Janem Regalem, s utopickou literaturou pro děti. Evokuje očekávání vkládané do experimentu kombinujícího socialistické hospodářství a ekonomické prvky kapitalismu a zároveň ukazuje limity jednoho snu.

„V aktuální povolební politické situaci v České republice upozorňuje tento umělecký projekt na problematickou povahu zdánlivě univerzálních megalomanských konceptů, které se zdají na první pohled lákavé. Na řízení společnosti nebo dokonce přírody však neexistují jednoduchá řešení a snaha o ně v dlouhodobé perspektivě selhává,“ vyjadřují se k výstavě kurátorky Lenka Kukurová a Zuzana Štefková.

Ekonomický úspěch Agrokombinátu Slušovice a nebývalá šíře nabízených produktů a služeb neměla v kontextu socialistického Československa obdoby. Pod vedením Františka Čuby se Agrokombinátu Slušovice dařilo vytvářet malé inovativní týmy, vyrábět nedostatkové zboží, úspěšně obchodovat se Západem a současně být výkladní skříní československého socialistického zemědělství. Ve velkém vyváželi telata, extrakty do sirupů nebo hnojivo. Za ně přiváželi státu tolik ceněné devizy a součástky, ze kterých montovali první počítače. Zaměstnanci měli nadstandardní platy, chodili nakupovat do obchodů Kvatro, což byl slušovický Tuzex, spořili ve vlastní bance. Ze Slušovic ke Zlínu vedlo několik kilometrů dálnice postavené z peněz družstva. Slušovický ekonomický zázrak vzniklý v nestandardních podmínkách socialistického státu ukončila až neprůhledná transformace mamutího podniku v množství akciových společnosti na začátku devadesátých let spojená s podezřením z tunelování a daňových podvodů.

Koncept projektu inspirovaly vzpomínky na autorovo dětství: „Vyrůstal jsem v osmdesátých letech nedaleko Slušovic. Legendy, které se o JZD Slušovice vyprávěly, se mi spojovaly s tehdejšími dětskými knížkami. Projekt je především o snu. O snaze vytvořit skvěle fungující podnik s motivovanými a výkonnými zaměstnanci, spojující ideály socialismu s ekonomickými prvky kapitalismu, a o nemohoucnosti těchto met dosáhnout.“

Zuzana Štefková, jedna z kurátorek projektu, k tomu dodává: „Výstava Sluneční město není jen nostalgickým ohlédnutím za osudem jednoho ekonomického experimentu. Je zároveň exkurzí do lidské psychiky. Ukazuje, jak touha po štěstí generuje prostor pro nerealistická očekávání, která se mohou v rukách politiků stát základem demagogických programů. V době, kdy nemalé procento populace důvěřuje jednoduchému receptu na prosperitu, představě, že stát lze řídit jako firmu, není od věci zaměřit pozornost na firmu, která působila jako svého druhu stát ve státě.“

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Prahy 7.
Mediálními partnery projektu jsou Radio 1, Artmap, GoOut, JlbJlt



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Pospěch: Sluneční město