Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Němec – Atelier

30. 9.-24. 10. / Galerie Peron / Malba

Do 24.10.2019 bude v Galerii Peron, U Lužického semináře 12, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Tomáše Němce: Atelier.

Kurátor výstavy Radek Wohlmuth k výstavě píše:

Malířský ateliér je svět sám pro sebe – zvláštní teritorium mimo běžnou realitu. Místo za zavřenými dveřmi, kde se odehrává utajený tvůrčí proces, proměna zahrnující všechny fáze obrazu až po definitivní verzi. Je to kreativní i mentální laboratoř, v níž umělec experimentuje a hledá co, jak a proč vizuálně definovat. V ateliéru nemusí nic předstírat, ani skrývat. Také proto si většinou chrání soukromí, které se k němu váže.
V případě Tomáše Němce (1986) je to ale ještě trochu jinak. Jeho bytostná malířskost se projevuje i tím, že byt a ateliér dávno splynuly v jedno. Plátna, štětce, palety a barvy se u něj doma vrší prakticky kdekoli, takže vytlačily běžné zařízení. Zatím odolává hlavně pruh kolem kuchyňské linky a postel. Ještě, než se člověk ujistí pohledem na náměty jeho prací, je jasné, že Tomáš Němec žije malováním. Maluje to, co žije, a žije to, co maluje. Své bezprostřední okolí – lidi, věci i místa kolem, včetně sebe sama, překlápí do obrazů, jimiž se zpětně obklopuje, takže se fyzicky stávají nedílnou součástí jeho každodennosti.
Malovaný svět se mění v ten skutečný. Pravděpodobně také z toho vychází specifická vitalita jeho obrazů. Je to jeden z důvodů, proč je jeho malba v pravém slova smyslu živá, což ještě podtrhují expresí nasáklý rukopis i plnokrevný kolorismus, které jsou pro jeho tvorbu dlouhodobě typické a přitahují k ní pozornost. Právě pro tohle malbou kodifikované intimní sepětí tvůrčího s osobním stojí za to, alespoň metaforicky zviditelnit princip, který je jednou z určujících součástí podstaty jeho vizuální existence i v galerii.

Radek Wohlmuth

….

Všechny fotky z výstavy: Petr a Honza.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Němec – Atelier