Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Kypta: Jeviště světa

22. 12.-31. 1. / Divadlo Kalich / Scénografie

Do 31. 1. 2024 je v galerii Divadla Kalich, Jungmannova 9, Praha 1, v době před představeními – a nebo pro vážné zájemce po předchozí telefonické domluvě, přístupná velmi zajímavá výstava kolekce kostýmních návrhů a ilustrací Tomáše Kypty: Jeviště světa.

Tomáš Kypta (*1967)
Od počátku devadesátých let pracuje jako výtvarník kostýmů v celé řadě divadel u nás i v zahraničí.
V České republice realizoval doposud přes 380 kostýmních výprav: L. Keprtová (Don Hrabal, Thais, Lakomý rytíř/Francesca da Rimini, Panna Orleánská, Dialogy karmelitek, Příhody lišky Bystroušky) J. A. Pitínský (Tristan a Isolda, Boarding home.
Myši Natálie Mooshabrové), V. Morávek (Akvabely, Kouzelná fl étna), J. Menzel (Don Giovanni), M. Glaser (Havel v zemi čeledínů, Dekameron, Robin Hood, Kdo je tady ředitel, Utěšitel), J. Průdek (Divotvorný hrnec, Síla osudu, Figarova svatba), P. Gábor (Merlin, Jana Eyrová, Velký Gatsby, Il trovatore, Mirandolina, Anatol), G. Petráková (Sunset Boulevard), D. Hlubková (Hraběnka Marica, Orfeus v podsvětí), V. Věžník (Carmen, Madame Butterfl y, Faust a Markétka, Čert a Káča, Maškarní ples), J. Andělová-Pletichová (Její pastorkyňa), J. Seydler (Markéta Lazarová, Hamlet, Peer Gynt, Černá komedie, Romulus Veliký, Návštěva staré dámy), R. Meluzín (Vévodkyně z Chicaga, Carmen, Hoff mannovy povídky, Povídky z vídeňského lesa), J. Deák (Zkrocení zlé ženy), J. Pokorný (Spartakus), J. Horák (Spící krasavice), R. Ševčík (baletní verze Sen noci svatojánské, Obraz Doriana Graye), A. Wiegold (Werther) a řada dalších. Zásadní je jeho spolupráce s Michaelem Langem (Zkrocení zlé ženy, Jak se vám líbí, Othello, Její pastorkyňa, Poprask na laguně, Marná lásky snaha, Peníze od Hitlera) a další.
V letech 2001 – 2004 vytvořil kostýmní výpravu pro 25 inscenací oper, operet, muzikálů a činoher pro Městské divadlo v Bremerhavenu. V roce 2007 následuje hostování v Augsburgu (Bénedict et Beatrice) a Klagenfurtu (Rigoletto).
V roce 2012 získává nominaci na cenu DOSKY za kostýmy do inscenace Čechovova Racka v SND Bratislava (režie David Drábek).Tomáš Kypta se také věnuje volné tvorbě a vytváří ilustrace k odborným publikacím a beletrii. Součástí této výstavy jsou mimo jiné ukázky ilustrací k novele Milady Střítezské V šedi (2023).
Tomáš Kypta se také věnoval pedagogické činnosti. K jeho žákům patří například módní návrhář Adam Kost.

V případě zájmu o koupi, pište na email: t.kypta (zavináč) seznam.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Kypta: Jeviště světa