Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Dolejš: „Ocelové křivky“

Do 30.9.2020 bude ve výstavních prostorech showroomu ASSO Biskupská 8, Praha 1 (v podzemí), přístupná zajímavá výstava Tomáše Dolejše: „Ocelové křivky“.

CV Tomáše Dolejše od Vlasty Vodičkové:

Narozen 4.11.1974 v průmyslovém Sokolově, žije a tvoří v lázeňských Karlových Varech.

Rád vzpomíná na dětství a první setkání s kovem díky otci zámečníkovi. Na vzdělávání ve školních lavicích by raději zapomněl. V jednom ze svých zaměstnání se naučil co je obchod. V dalším co je to rock and roll. Došel k závěru, že všude dobře, u kovu nejlépe. Při práci pro nejmenovaného architekta zjistil, že interiéry by mohl nejen realizovat podle návrhu, ale sám je navrhnout. A vytvořil první interiér Jazz klubu W v Karlových Varech.

Velkou výzvou se pro Tomáše stala přestavba jednoho z nejstarších a nejznámějších klubů v Čechách — karlovarská Propaganda se změnila na Rotes Berlin.
Tomáš pod štukovaný strop zavěsil kovovou Elsu — berlínského anděla — svého prvního svařence, ocelovou sochu. Od té doby vytvořil návrhy pro rockový bar i restauraci,skate shop i moderní kavárnu. Jeho sochy již zdobí také soukromé interiéry.

Při své umělecké kovové tvorbě sice důvěřuje osvědčeným postupům, ale nejvíc ho baví vymýšlet nové. Své svařence lakuje i nechává záměrně zreznout. Baví ho pracovat na živých i neživých tématech, a tak již byly stvořeny celé postavy nebo ruka či obličej, ale také hodiny, lampy, letadlo nebo horkovzdušný balón.

Má za sebou výstavu s akademickou malířkou Alenou Antonovou a několik slavnostních odhalení soch, které ocenili především návštěvníci galerie Drahomíra. On sám se podílel na ocenění vítězů závodů horských kol Prague Downtown a BigMat KV Downtown, pro které vytvořil trofeje.

S kovem pracuje, baví se a žije. Neusíná na vavřínech a snaží se své obzory stále rozšiřovat. Několik let se pravidelně účastní uměleckého sympozia a následných výstav v rámci EUROPA-SYMPOSIUM-THURNAU v Německu, kde tvoří své ocelové objekty mezi umělci především z Německa a Čech.

Přestože to vypadá, že Tomášův život kov zaplnil beze zbytku, není to pravda. Protipól k možná trochu chladné a minimalistické kráse kovu tvoří jeho trio hnědovlasých horkokrevných děvčat, které má doma. Namísto svařování, broušení, ohýbání, či ponechání rzi jsou však jeho dámy zahrnovány laskavými pohledy, něžnými doteky v jeho chlapské ochranné náruči.

Vlasta Vodičková

https://www.tomasdolejs.cz/

https://www.facebook.com/TomasDolejs.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Dolejš: „Ocelové křivky“