Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Toalety, nočníky a jiné souvislosti – sbírka Renáty a Jana Sedláčkových

Do 28.7.2020 bude v Prague Gallery „Art of bathrooms“ by Laufen, I. P. Pavlova 5, Praha 2 (vstup z Legerovy), přístupná velmi zajímavá výstava Toalety, nočníky a jiné souvislosti – sbírka Renáty a Jana Sedláčkových. Otevřeno po – pá 9:00 – 18:00.

Pražská galerie koupelen ožije v červnu a červenci 2020 novou výstavou. Vedle moderních současných koupelen, které galerie standardně představuje jako inspiraci, se zde představí expozice historických nočníků, toalet a dalších artefaktů spojených s hygienou.

Výstava představí exponáty z období od 15. století až po současnost – nočníky různých tvarů, užití i materiálů, urinační nádoby, klozetové truhly, židle, křesla, cestovní záchody, dřepové a sedací WC, záchody z kosmického programu, pisoáry i bidety. K unikátům patří nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte, pro Lincolnovu ložnici v Bílém domě, pro Titanic, pro čínského císaře Čchie-lunga či pro hraběnku Mathildu Nostitzovou. A dále vedle klasických nočníků také svatební francouzské a čínské nočníky, dámské nočníky bourdaloue, nočníky se strojkem hrajícím melodii, žertovné, suvenýrové i dehonestující. Součástí sbírky je také odborná literatura, pohlednice, obrazy, vtipy a mnoho dalších drobných kuriozit, jako například figurky španělských betlémů Kaganeros (Kakánků), barokní pastičky na blechy a další předměty osobní hygieny.

Manželé Renáta a Jan Sedláčkovi se věnují sběratelství nočníků, toalet, předmětů souvisejících s tělesnou hygienou a vyhledávání nových informací v tomto oboru od roku 2000, kdy zakoupili zchátralou středověkou tvrz. Během vlastního stavebně-historického průzkumu v ní objevili jedny z prvních toalet na našem území, v odborných kruzích vysoce ceněných. Tento nález byl impulzem k jejich pátrání po tom, kam lidé v různých historických obdobích chodili na toaletu, jaké k tomu používali nádoby, jaká místa si stavěli pro tyto účely a jaké budovali systémy pro likvidaci tělesného odpadu. Kromě toho se ve svých teoretických pracích zabývají též lidskou hygienou nejen z aktuálního environmentálního hlediska, ale i s výhledem do blízké budoucnosti.

Po dvaceti letech intenzivní badatelské činnosti, budování sbírky (která dnes čítá přes 2200 exponátů) a s bohatými zkušenostmi s provozováním kamenného stálého Muzea historických nočníků a toalet se rozhodli napsat a vydat knihu „Toalety, nočníky a jiné souvislosti“. Autoři v ní populárně-vědeckou formou seznamují čtenáře s výsledky svého bádání tak, aby je nejen otevřeně a zasvěceně informovali o této části  lidské hygieny ve všech souvislostech, leckdy dosud netušených, ale aby jim poskytli i pobavení a představili část své sbírky. Celá sbírka bude k následně dispozici v elektronické podobě Muzea včetně mnoha dalších poznatků. 

Laufen Prague Gallery

Galerie v nevšední čisté oáze značek Jika, Roca a Laufen vystavuje vše ze světa koupelnových řešení. Od praktických kousků po skvosty, které mohou stát ve výstavních síních vedle dalších uměleckých děl.

Pod interiérem showroomu z října 2014 je podepsán český architekt Michal Janků. Ve dvou podlažích o celkové ploše více než 700 m2 má vedle designových sérií značky Laufen své nezastupitelné místo i historicky nejoblíbenější česká koupelnová značka Jika.

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Toalety, nočníky a jiné souvislosti – sbírka Renáty a Jana Sedláčkových