Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž To byl M&rek (Vlastimil Marek) (1946–2021)

17. 3.-28. 4. / Libri Prohibiti / Hudba

Do 28. 4. 2022 bude v Knihovně Libri Prohibiti, Senovážné náměstí 2, 3.patro výtahem, přístupná velmi zajímavá výstava To byl M&rek (Vlastimil Marek) (1946–2021).

Jedná se o výstavu  samizdatových časopisů a fotografií, která připomíná život a tvorbu loni zesnulého publicisty, hudebníka alternativních kapel, zenového buddhistu a propagátora hnutí New Age – Vlastimila Marka.

Vlastimil Marek (1946 – 2021) byl hudebník, muzikoterapeut, publicista, spisovatel a zenový buddhista. V 70. letech bubnoval s alternativními kapelami Extempore a Elektrobus i s vlastní skupinou Amalgam, s níž hrával i indický hráč na tabla. Tuto jeho aktivitu charakterizoval Vladimír Kouřil ve své knížce Jazzová sekce v čase a nečase jako „nenápadný rockový kořínek, který ovlivnil část domácího publika i muzikantů směrem k tomu, co se až za čas začalo nazývat world music“. V 80. letech Marek vystupoval s písničkářem Jakubem Nohou či hráčem na sitár Emilem Pospíšilem, jako hosta hrajícího na tabla si jej kapela Marsyas pozvala na nahrávání své desky Jen tak.

V těch dobách jej ale již zajímal především zenový buddhismus. V roce 1979 strávil dva měsíce v zenovém klášteře v Japonsku. Hrál na tibetské mísy, šamanské bubny a další tehdy nezvyklé nástroje. Spolupracoval rovněž s Jazzovou sekcí a Sekcí mladé hudby. V roce 1986 jeho snahu o zorganizování koncertu, jímž by lidé po celém světě hraním na gongy dodali planetě Zemi ty „správné“ vibrace, vyhodnotila Státní bezpečnost jako „poškozování zájmů republiky v cizině“ a odměnila dvouměsíčním pobytem v ruzyňské vyšetřovací vazbě, následovalo podmíněné odsouzení. Na jeho uvěznění upozorňoval Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

V 90. letech Marek pořádal semináře a přednášky, na nichž se snažil přesvědčit posluchače, aby začali žít „vědomým“ (tedy podle něj) správným způsobem života. Své skladby převážně vlastním nákladem vydal na několika albech. O New Age a world music také hovořil ve svých pravidelných pořadech na rádiích Kobra, Alfa, Echo, Golem i v Českém rozhlase.

Své články a fejetony publikoval nejprve v časopisech Mana a Baraka, jež postupně sám vydával, po roce 2000 na internetu. Nejprve na webu Svět namodro, potom formou blogů v Respektu. Nakonec se spoléhal již jen na vlastní stránku blog.baraka.cz, na níž je stále snadno dostupná nepřeberná řada jeho textů i článků, které osobně načetl. Kromě toho své texty vydal i ve dvou desítkách knížek. Zemřel na koronavirus 16. března 2021 v domově seniorů ve Mšeně na Kokořínsku.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž To byl M&rek (Vlastimil Marek) (1946–2021)