Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tibet Art Now – současné tibetské umění

14. 9.-19. 9. / Galerie Portheimka / Malba

Pouze do 19.9.2015 bude v 1.patře letohrádku Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5, přístupná výstava Tibet Art Now – současné tibetské umění.

Otevřeno: 15. září 13 – 20 hod., 16. – 19. září 13 – 18 hod.

Jako doprovodný program konference Forum2000 se letos 14. – 19. září 2015 uskuteční výstava obrazů současných tibetských malířů. Prostory Galerie Portheimka na Štefánikově ulici č. 12 pro tyto účely poskytla městská část Praha 5 zdarma.

Výstava proběhne za účasti současného tibetského malíře Tashiho Norbua, který studoval tradiční tibetskou malbu thangk v Dharamsale v Indii, dále vystudoval malířství na výtvarné akademii v Ghentu v Belgii. Nyní žije a tvoří v Amsterdamu v Nizozemsku. Kromě obrazů Tashiho Norbua na výstavě uvidíte i obrazy dalších malířů, kteří žijí roztroušeni po celém světě – v Indii, v Nepálu, ve Spojených státech a v Evropě.

Tibetští malíři jsou vděčni za možnost vystavit svá díla bez jakékoliv politické či náboženské cenzury, která se jim tímto v České republice naskýtá. Zároveň si kladou vysoké ambice – podnítit obnovu tibetské kultury a zapojit tibetskou společnost do dialogu mezi dřívějšími a současnými kulturními podmínkami.

Z pohledu naší západní kultury se jedná o velice zajímavou zkušenost, jelikož v dnešním globalizovaném světě se kulturní styl tradičních společností mísí s prvky z jiných kultur, ve kterých tito umělci žijí. Tento druh nového směru v umění byl volně pojmenován jako “transvangarda”.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tibet Art Now – současné tibetské umění