Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Thomas VonPrag: Okamžik

25. 5.-24. 6. / Point / Malba

Do 24. 6. 2022 bude v café – baru a galerii Point pod Galerií Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Thomas VonPrag: Okamžik.

Kurátorský text kurátorky Dariny Alster:

Obrazy Tomáše Kučery jsou vrstevnatými krajinami, ve kterých je vnější realita dekonstruována ve prospěch skrytých geometricko-časových linií. Různé časové úrovně se mezi sebou protínají v přítomném okamžiku.
Na obraze s názvem “Okamžik” vidíme muže mířícího puškou, v další části pak meditující dívku nebo letící hejno kachen. Všechny tři výjevy se vyskytují ve vlastních realitách, mají specifické soustředění a tedy specifické vnímání času. Obývají různá časová pásma nacházející průnik právě v oku pozorovatele.
Lidský mozek vědomě vnímá jen malý výsek vnější reality. Kučerovy obrazy zaměřují pozornost právě do té zbylé části.
Kurátorovat malířskou výstavu pro mne není běžnou praxí. Ponechala jsem si tedy status umělkyně a s autorem vedu umělecký dialog. Výběr obrazů jsem podřídila sdělení, které z nich vyplývá: Dekonstrukce viděné reality. Krajinomalba otevírajících se realit. Kučerova práce diváctvu zprostředkovává psychedelickou zkušenost, čímž přispívá k obnovené debatě o kulturním a léčivém potenciálu psychedelických látek.
Darina Alster


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Thomas VonPrag: Okamžik