Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tereza z Davle: Klientky

6. 12.-21. 1. / Czech Photo Centre / Fotografie

Do 21. 1. 2024 je v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Terezy z Davle: Klientky.

Výstava Klientky ukazuje jinou část tvorby Terezy z Davle. Na rozdíl od volné tvorby, zde figurují skutečné silné ženy se silnými příběhy, které se samy odhodlaly oslovit Terezu a s její pomocí se snaží definovat samy sebe a svůj obraz. Právě zde fungují fotografie jako nástroj k pochopení sebe sama, vnímání svého těla, a také uvědomění, jak na tělo nahlíží ostatní.

Fotografie Terezy z Davle jsou citlivé na vysvětlení a očekávání. Právě ženský akt se stal všudypřítomným žánrem fotografie, který se šíří uměním neskutečnou rychlostí neodolatelné touhy. Zatímco umělci dedikovali svoje životy hledání nových cest k ztvárnění nahé krásy, ženy se dnes ve fotografii staly nejen modelkami ale i spolutvůrkyněmi svých uměleckých děl.

Tereza z Davle své dětství a mládí strávila v Davli u Prahy, odtud také vznikl její pseudonym. Fotografuje od osmnácti let převážně na analog. Využívá přirozeného osvětlení a své snímky si sama zvětšuje. Fotografka se specializuje se na černobílou glamour fotografii, tedy převážně portrét a akt. Vystavuje od roku 1997, počátky její fotografické dráhy jsou spojeny s kultovním pražským barem a galerií Kamzík. Nyní žije a pracuje v Praze a Českém Krumlově. Pravidelně se účastňí veletrhu fotografie Prague Photo. Své snímky vystavovala například v Argentině, Paraguayi, Rakousku, USA a na Slovensku a Německu. Tereza z Davle pořádá autorské tvůrčí dílny a workshopy.

https://www.terezazdavle.net/

https://www.czechphoto.org/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tereza z Davle: Klientky