Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tereza Špádová: … a žili ve stylu

20. 9.-22. 12. / Galerie Mimochodem / Instalace

Do 22. 12. 2023 je v galerii Mimochodem, podchod Palackého – východ směr Podskalská (metro Karlovo nám.) přístupná v otevírací době metra velmi zajímavá výstava Terezy Špádové: … a žili ve stylu

Galerie Mimochodem ve vestibulu na Palackého náměstí představuje nový výstavní cyklus Centrum–Periferie. Velkoformátové výstavní plochy přístupné 24 hodin denně přebírá nový kurátorský tým Jan Kieweg, Karolína Lapešová a Rebeka Pojarová. Pod supervizí doc. Mgr. Lenky Sýkorové, Ph.D. bude v galerii představováno současné mladé umění a výstavy s doprovodným programem budou ilustrovat různé významy pojmu periferie a její vztah k centru.
 
“Myslím, že naše postavení mimo centrum (Západ) bylo marginální, tak jako dějiny umění byly marginalizované. … jsem ale přesvědčen, že více toho uvidíme právě na okrajích a že je třeba, abychom svoji marginálnost pochopili jako privilegium.” (rozhovor s P. Piotrowskim provedený Edit András).
 
Téma centra a periferie, jejich vzájemného ovlivňování a vztahu je na české umělecké scéně předmětem zájmu od 90. let 20. století. Do té doby představovala periferie jakési místo úniku, místo, kam se umělci v době totality uchylovali, když unikali před děním v centru. V 90. letech se začaly výrazně prosazovat industriální pohraniční oblasti jako nová umělecká centra. Bylo to zejména Ústí nad Labem nebo Ostrava a vznikly zde specifické výtvarné projevy, odkazující na danou lokalitu a vyrovnávající se s vlastní minulostí v ní. Výstavní téma centra a periferie se rovněž odráží v textech teoretika Piotra Piotrowského, který je známý svým konceptem horizontálních dějin umění, v němž popřel samotné rozdělení na centra a periferie a povýšil tak oboje na stejnou úroveň. Do jaké míry je toto rozdělení–propojení platné v současném umění se pokusíme ukázat v následujícím výstavním cyklu, v jehož rámci budou prezentována různá pojetí periferie a centra. Prvním a nejrozšířenějším z přístupů je periferie jako místo mimo centrum, do jisté míry oddělené od hlavního dění. Tuto oblast zastoupí autorka Tereza Špádová, která danou problematiku zpracovala jako klauzurní práci A žili ve stylu… (2023) na FUD UJEP. Pro galerii Mimochodem Tereza instalaci, jež vznikla na základě jejích vlastních zkušeností v maloměstském prostředí, dále rozvíjí s přínosem o nové pohledy i materiály.
 
Na výstavu a představení cyklu zvou kurátoři
Jan, Karolína a Rebeka


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tereza Špádová: … a žili ve stylu